Polski Ład. Sprzedaż auta po wykupie  z leasingu

Polski Ład wprowadza zmianę przepisów dotyczących opodatkowania aut, które zostały przeznaczone na cele prywatne przedsiębiorcy, a które wcześniej były wykorzystywane w ramach działalności na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Do końca 2021 r. przedsiębiorca, który zdecydował się przeznaczyć auto na cele prywatne dokonując wykupu z leasingu stosuje przepisy dotyczące sprzedaży z majątku prywatnego.

Oznacza to, że sprzedaż auta po upływie 6 miesięcy od nabycia (wykupu) nie rodzi obowiązku podatkowego w PIT.

Co się zmienia?

W ramach wprowadzonych zmian odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, które były wykorzystywane w działalności na podstawie umowy leasingu operacyjnego będzie powodowało zobowiązanie podatkowe w okresie 6 lat od, nawet jeśli auto zostanie przeznaczone na cele prywatne.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź