fbpx Skip to main content Skip to search

Fundacja rodzinna

Jakiś czas temu w Polsce weszła w życie Ustawa o fundacji rodzinnej. Zgodnie z nią polskim systemie prawnym powstał nowy twór. Wiele osób może mieć problemy z rozliczaniem należności wobec Urzędu Skarbowego. Biuro rachunkowo NOVO przygotowało dedykowaną ofertę profesjonalnego prowadzenia księgowości w fundacjach rodzinnych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Skontaktuj się z nami!

Jak rozliczać fundację rodzinną?

Fundacja rodzinna to osoba prawna. Zakłada ją fundator, którego celem jest gromadzenie majątku oraz umiejętne nim zarządzanie. Wszystko powinno być prowadzone w interesie określonej grupy beneficjentów. Przy tego typu osobie prawnej nie można zastosować tych samych przepisów podatkowych, które mają zastosowanie w przypadku organizacji non-profit. Jednocześnie przy fundacji rodzinnej opodatkowanie nie obejmuje CIT. Podmiot ten jest odgórnie zwolniony z konieczności jego uiszczania (z małymi wyjątkami). Konieczność uiszczenia podatku CIT w wysokości 15% pojawia się wtedy, gdy fundacja rodzinna jest likwidowana lub następują wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów. Co ciekawe, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą, jednak tylko w ograniczonym zakresie, który jest szczegółowo wymieniony w Ustawie o fundacji rodzinnej.

Beneficjenci będący osobami fizycznymi, jako podatnicy PIT, są zwolnieni z podatku, jeśli należą do najbliższej rodziny. Dotyczy to fundatora, jego małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma lub macochę. W przypadku osób zaliczanych do I lub II grupy podatkowej (w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn) wysokość PIT wynosi 10%. W przypadku pozostałych osób 15%

Rozliczenie fundacji rodzinnej

Dedykowana oferta NOVO

Firma NOVO przygotowała dedykowaną ofertę dla fundacji rodzinnych. Prowadzimy księgowość w Lublinie oraz w innych miastach w Polsce. Z powodzeniem zrealizujemy nasze usługi zdalnie. Oferujemy zarówno uproszczoną, jak i pełną księgowość oraz zakres dodatkowych usług. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. Jako NOVO profesjonalnie i rzetelnie poprowadzimy Twoje rozliczenia w fundacji rodzinnej.

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Księgowa Lublin Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham. (więcej…)

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości
Księgowa Lublin Ewa Rzeźniczuk
Jeszcze na studiach zrozumiałam, że praca w laboratorium nie jest dla mnie. Chemię do księgowości poczułam na praktykach w biurze rachunkowym, które później stało się moim miejscem pracy. (więcej…)

Ewa Rzeźniczuk

Spec. ds. pełnej księgowości

  Przydatne porady

  Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

  Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

  Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

  Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

  Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

  Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.