Zmiana formy prowadzenia działalności z Jednoosobowej Działalności Gospodarczej na Spółkę Komandytowo-Akcyjną

Wprowadzone od 2022 roku przepisy nowego ładu powodują, że przedsiębiorcy zostali obciążeni dodatkową daniną publicznoprawną, składką zdrowotną.

Do końca ubiegłego roku składkę zdrowotną można było odliczyć od podatku, dlatego nie stanowiła istotnego obciążenia ekonomicznego. Od bieżącego roku nie dość, że nie ma już możliwości odliczenia składki od podatku to często będzie ona opłacana przez przedsiębiorców w znacznie wyższej wysokości.

Przed wejściem w życie nowych przepisów wielu przedsiębiorców zastanawiało się nad zmianą formy prowadzenia działalności tak, aby dodatkowe obciążenia były jak najmniejsze.

Spółka komandytowo-akcyjna. Czy rzeczywiście taka opłacalna?

Bardzo popularna stała się spółka komandytowo akcyjna. Niewątpliwą zaletą tej formy działalności jest brak tytułu do ubezpieczeń w ZUS oraz efektywna stawka podatku na poziomie 17-19%.

Wielu przedsiębiorców bardzo pozytywnie zareagowało na tę możliwość, licząc na znaczne oszczędności z tytułu zobowiązań publicznoprawnych.

Niestety, niektórzy skupili się wyłącznie na korzyściach płynących ze zmiany firmy prowadzenia działalności na SKA nie analizując kosztów z tym związanych.

Niewątpliwym kosztem przy zmianie formy prowadzenia działalności z jednoosobowej na SKA będzie koszt prowadzenia księgowości, jeśli dla tej jednoosobowej działalności była prowadzona uproszczona księgowość (KPiR). Koszt obsługi księgowej w takim przypadku wzrasta co najmniej kilkukrotnie.

Dla SKA obowiązkowo musi być prowadzony rejestr akcjonariuszy, co również generuje dodatkowe koszty.

W SKA kapitał zakładowy to minimum 50.000 zł, dla wielu przedsiębiorców może to być istotną barierą dla zmiany formy prowadzenia działalności.

W zakresie odpowiedzialności komplementariusza, ponosi on odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

SKA obowiązkowo musi zawierać uchwały w formie aktu notarialnego, co również generuje dodatkowe koszty.

Podsumowując, zamianę formy prowadzenia działalności z JDG na SKA należy poprzedzić analizą korzyści i wad dla własnego biznesu, obliczając ewentualne zyski w postaci niezapłaconych obciążeń publicznoprawnych oraz koszty administracyjne i księgowe, które pojawią się  po założeniu SKA.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź