Zmiana formy prowadzenia działalności z Jednoosobowej Działalności Gospodarczej na Spółkę Komandytowo-Akcyjną

Wprowadzone od 2022 roku przepisy nowego ładu powodują, że przedsiębiorcy zostali obciążeni dodatkową daniną publicznoprawną, składką zdrowotną.

Do końca ubiegłego roku składkę zdrowotną można było odliczyć od podatku, dlatego nie stanowiła istotnego obciążenia ekonomicznego. Od bieżącego roku nie dość, że nie ma już możliwości odliczenia składki od podatku to często będzie ona opłacana przez przedsiębiorców w znacznie wyższej wysokości.

Przed wejściem w życie nowych przepisów wielu przedsiębiorców zastanawiało się nad zmianą formy prowadzenia działalności tak, aby dodatkowe obciążenia były jak najmniejsze.

Spółka komandytowo-akcyjna. Czy rzeczywiście taka opłacalna?

Bardzo popularna stała się spółka komandytowo akcyjna. Niewątpliwą zaletą tej formy działalności jest brak tytułu do ubezpieczeń w ZUS oraz efektywna stawka podatku na poziomie 17-19%.

Wielu przedsiębiorców bardzo pozytywnie zareagowało na tę możliwość, licząc na znaczne oszczędności z tytułu zobowiązań publicznoprawnych.

Niestety, niektórzy skupili się wyłącznie na korzyściach płynących ze zmiany firmy prowadzenia działalności na SKA nie analizując kosztów z tym związanych.

Niewątpliwym kosztem przy zmianie formy prowadzenia działalności z jednoosobowej na SKA będzie koszt prowadzenia księgowości, jeśli dla tej jednoosobowej działalności była prowadzona uproszczona księgowość (KPiR). Koszt obsługi księgowej w takim przypadku wzrasta co najmniej kilkukrotnie.

Dla SKA obowiązkowo musi być prowadzony rejestr akcjonariuszy, co również generuje dodatkowe koszty.

W SKA kapitał zakładowy to minimum 50.000 zł, dla wielu przedsiębiorców może to być istotną barierą dla zmiany formy prowadzenia działalności.

W zakresie odpowiedzialności komplementariusza, ponosi on odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

SKA obowiązkowo musi zawierać uchwały w formie aktu notarialnego, co również generuje dodatkowe koszty.

Podsumowując, zamianę formy prowadzenia działalności z JDG na SKA należy poprzedzić analizą korzyści i wad dla własnego biznesu, obliczając ewentualne zyski w postaci niezapłaconych obciążeń publicznoprawnych oraz koszty administracyjne i księgowe, które pojawią się  po założeniu SKA.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Najważniejsze aspekty księgowości w e-commerce

Prowadzenie księgowości w sklepach internetowych wymaga odpowiedniej znajomości obowiązujących przepisów prawnych oraz doświadczenia. Wszystko po to, aby wszystko było zgodne z literą prawa. To bardzo ważne, jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji i potrzeby tłumaczenia się. Jako NOVO doskonale zdajemy sobie…

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…