fbpx Skip to main content Skip to search

Wybór formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej to niezwykle ważny aspekt. Starannie przeprowadzona analiza pozwala na zoptymalizowanie kosztów prowadzenia biznesu i dostosowanie formy opodatkowania do specyfiki danego przedsiębiorstwa. W naszym biurze rachunkowym NOVO dokładnie zapoznamy się z Twoim indywidualnym przypadkiem i pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Skontaktuj się z nami!

Dostępne formy opodatkowania przedsiębiorstw

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce dostępne są różne formy opodatkowania przedsiębiorstw. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Staranne zapoznanie się z ich charakterystyką pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie formy do własnego biznesu. Wszystko po to, aby w ramach obowiązującego prawa postarać się o zmniejszenie wysokości podatków i jednoczesne zwiększenie zysków z biznesu.

Obecnie w Polsce przedsiębiorcy mogą skorzystać z takich form opodatkowania jak:

 • zasady ogólne (skala podatkowa);
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Oczywiście każda z nich lepiej sprawdza się w przypadku określonego typu przedsiębiorstw. Na zmianę mogą zdecydować się również firmy, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można dokonać zmiany formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu podatkowego w danym roku.

Wybór formy opodatkowania
Wybieranie formy opodatkowania

Co wybrać w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaka jest najlepsza forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od tego, w jakim sektorze funkcjonuje firma i jaką skalę przychodów osiąga. Jeżeli nie generujesz kosztów uzyskania przychodu, to optymalnym wyborem wydaje się być ryczałt ewidencjonowany. Dodatkowo wybrane firmy mogą skorzystać z preferencyjnych stawek ryczałtu i dotyczy to m.in.: handlu, w tym internetowego, usług montażowych, transportowych, administracyjnych i budowlanych.

Przy generowaniu kosztów i jednocześnie niskich przychodach lepszym wyborem może okazać się skala podatkowa. Jeżeli osiągasz duże przychody i masz koszty, to postaw na podatek liniowy. Oczywiście ostateczna decyzja zależy od wielu czynników. Właśnie dlatego eksperci NOVO poznają Twoją firmę i wskażą Ci, jaka forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej będzie w Twoim przypadku najlepsza.

Wybór dopasowany do Twojej firmy

Od lat budujemy pozycję zaufanego partnera biznesowego w zakresie profesjonalnych usług księgowych i obsługi kadrowo-płacowej. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Tylko w ten sposób możemy wesprzeć Cię w wyborze optymalnej formy opodatkowania, a następnie poprowadzić Twoją księgowość w Lublinie (gdzie mamy siedzibę) lub w innych miejscach w Polsce. Na co dzień współpracujemy z podmiotami z całego kraju. Specjalizujemy się w obsłudze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z różnych sektorów.

Skorzystaj z naszej oferty

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie wyboru formy opodatkowania dla Twojej firmy, a także w obszarze prowadzenia profesjonalnych usług księgowych. Na bazie wieloletniego doświadczenia i doskonałej znajomości przepisów poprowadzimy dla Ciebie rozliczenia. Razem z nami zadbasz o spokój, bezpieczeństwo i zoptymalizujesz koszty prowadzonego biznesu. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w bezpośrednim kontakcie z naszym ekspertem.

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Księgowa Lublin Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham. (więcej…)

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości
Księgowa Lublin Ewa Rzeźniczuk
Jeszcze na studiach zrozumiałam, że praca w laboratorium nie jest dla mnie. Chemię do księgowości poczułam na praktykach w biurze rachunkowym, które później stało się moim miejscem pracy. (więcej…)

Ewa Rzeźniczuk

Spec. ds. pełnej księgowości

  Przydatne porady

  Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

  Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

  Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

  Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

  Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

  Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.