fbpx Skip to main content Skip to search

Rozliczenie składki zdrowotnej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy oraz pracownika jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej, która jest liczona proporcjonalnie od poziomu zarobków. Eksperci naszego biura rachunkowego w Lublinie zadbają o Twoje potrzeby i wykonają usługę rozliczenia należności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem biura NOVO.

Skontaktuj się z nami!

Czym jest składka zdrowotna?

Większość osób pracujących musi odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od tego, w oparciu o jaką umowę pracuje. Obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorców, emerytów czy też osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Wysokość składki zdrowotnej zależy m.in. od formy opodatkowania.

Ile wynosi składka zdrowotna w 2023 roku?

W 2023 roku wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zależy od przyjętej formy opodatkowania. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych stawkę oblicza się na podstawie uzyskiwanych miesięcznych dochodów. Dodatkowo podstawę do obliczenia składki zmniejsza się lub zwiększa o tzw. różnicę remanentową. Po dokonaniu obliczeń podstawy, wysokość składki zdrowotnej wynosi 9%.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku przedsiębiorców rozliczających się w formie podatku liniowego. Wówczas stawka wynosi 4,9%, jednak podstawa wymiaru nie może być niższa, niż 9% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.

 • W przypadku ryczałtu składka zdrowotna zależy bezpośrednio od przychodów za dany rok kalendarzowy. Obecnie obowiązują trzy progi:
 • do 60 tysięcy złotych przychodów;
 • od 60 do 300 tysięcy złotych przychodów;
 • powyżej 300 tysięcy złotych przychodów.

Nasi eksperci dokonają niezbędnych obliczeń i wskażą Ci wysokość składki zdrowotnej do rozliczenia.

Obliczenie wysokości składki zdrowotnej

Czy składkę zdrowotną można odliczyć od podatku?

Polski system podatkowy uwzględnia możliwość odliczenia składki zdrowotnej od dochodu, jednak tylko w określonych ramach. Dotyczy to m.in. podatników rozliczających się w oparciu o podatek liniowy. Wówczas kwota odliczenia od dochodu wynosi 10 200 złotych. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany odliczeniu może podlegać nawet 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych nie mogą odliczyć składki zdrowotnej od dochodu i w ten sposób pomniejszyć wysokości należnego podatku.

Fachowe wsparcie od NOVO

Eksperci z biura rachunkowego NOVO dokładnie zapoznają się z Twoją sytuacją biznesową oraz poprowadzą księgowość dla Twojej firmy zgodnie z prawem i najwyższymi standardami rynkowymi. Razem z nami zadbasz o prawidłowe rozliczenie składki zdrowotnej i postawisz na swoje bezpieczeństwo księgowe. Od wielu lat dostarczamy na rynek profesjonalne usługi księgowe szyte na miarę potrzeb naszych klientów. Z powodzeniem obsługujemy mikro, małe i średnie firmy z całej Polski. Nasze główne biuro znajduje się w Lublinie. Nasi eksperci sprawdzą m.in., czy musisz opłacić podatek od składki zdrowotnej (tzw. podatek od odwróconej składki zdrowotnej).

Jako biuro rachunkowe w Lublinie świadczymy szeroko pojętą obsługę kadrowo-płacową, działamy również ogólnokrajowo z naszym profesjonalnym outsourcingiem. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą usług księgowych oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą. Dokonamy rzetelnego rozliczenia Twojej składki zdrowotnej.

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Księgowa Lublin Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham. (więcej…)

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości
Księgowa Lublin Ewa Rzeźniczuk
Jeszcze na studiach zrozumiałam, że praca w laboratorium nie jest dla mnie. Chemię do księgowości poczułam na praktykach w biurze rachunkowym, które później stało się moim miejscem pracy. (więcej…)

Ewa Rzeźniczuk

Spec. ds. pełnej księgowości

  Przydatne porady

  Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

  Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

  Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

  Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

  Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

  Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.