fbpx Skip to main content Skip to search

Ryczałt ewidencjonowany

Nasze biuro rachunkowe z Lublina przygotowało ofertę profesjonalnych usług księgowych. Na bazie doświadczenia prowadzimy rozliczenia dla różnych form opodatkowania, w tym w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Na każdym etapie współpracy stawiamy na pełen profesjonalizm i działamy tylko w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Skontaktuj się z nami!

Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej. Klasyfikowany jest jako uproszczona forma księgowości. W dużym skrócie polega ona na tym, że podstawą do obliczenia wysokości podatku dochodowego jest suma uzyskanych przez przedsiębiorcę przychodów. Oznacza to, że nie można pomniejszyć podstawy o koszty uzyskania przychodów. To sprawia, że na tę formę opodatkowania decydują się przede wszystkim małe firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Ryczałt to wygodna opcja, która może dać wymierne korzyści. Nasi eksperci sprawdzą, czy będzie to optymalny rodzaj opodatkowania dla Twojej firmy. Jeżeli nie, to wskażą Ci atrakcyjniejszą alternatywę.

Ryczałt ewidencjonowany
Obliczanie formy opodatkowania

Co wchodzi w zakres współpracy z biurem NOVO?

Za każdym razem podchodzimy do klienta w sposób indywidualny. Eksperci NOVO dokładnie zapoznają się z Twoimi potrzebami i specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie przygotują dedykowaną ofertę współpracy. W przypadku ryczałtu i rozliczenia rocznego obejmuje ona m.in.:

 • prowadzenie ewidencji przychodów;
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych;
 • przygotowywanie zeznań rocznych;
 • przygotowywanie kalkulacji zaliczek na zryczałtowany podatek dochodowych;
 • prowadzenie rejestrów VAT i sporządzenie deklaracji VAT;
 • tworzenie i przesyłanie do ZUS deklaracji DRA (w przypadku przedsiębiorców niezatrudniających pracowników).

Ryczałt w przypadku usług informatycznych

W przypadku usług informatycznych ryczałt okazuje się bardzo ciekawym wyborem. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy z tego sektora mogą skorzystać z preferencyjnej stawki 12%. Obejmuje ona podmioty, których działalność opiera się nie tylko na tworzeniu i obsłudze oprogramowania, ale również na informatycznej pomocy technicznej. Nasi eksperci sprawdzą zakres działalności Twojej firmy i poprowadzą dla Ciebie rozliczenie podatku w oparciu o ryczałt ewidencjonowany z preferencyjną stawką.

Usługi administracyjne a ryczałt

Beneficjentem w przypadku tej formy opodatkowania są również firmy świadczące usługi administracyjne. Ryczałt w ich przypadku wynosi tylko 8,5%. Jeżeli Twoja firma kwalifikuje się do skorzystania z tych warunków, to w skali rocznego rozliczenia możesz sporo zaoszczędzić na podatku i zwiększyć swoje dochody. W NOVO sprawdzimy, jak wygląda stan faktyczny i zoptymalizujemy Twoje rozliczenia podatkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Usługi projektowe a ryczałt

Kolejną uprzywilejowaną grupą są architekci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku usług projektowych ryczałt wynosi 14%. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku i pozwala na zoptymalizowanie kosztów podatku w przedsiębiorstwach z tego sektora. Eksperci NOVO sprawdzą, czy kwalifikujesz się do preferencyjnej stawki opodatkowania i poprowadzą Twoją księgowość zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi.

Ryczałt przy usługach budowlanych

Kto jeszcze decyduje się na ryczałt? Usługi budowlane to kolejny obszar, w którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. Zgodnie z Ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym (dokładnie art. 12 ust. 4 pkt a), podmioty z tego sektora mogą rozliczać się na podstawie preferencyjnej stawki wynoszącej 5,5%. Obejmuje ona firmy, które specjalizują się w działalności wytwórczej, prowadzeniu robót budowlanych oraz w transporcie przewozów ładunków powyżej dwóch ton. Eksperci NOVO zadbają o prawidłowe rozliczenie Twojego podatku w tym sektorze.

Skorzystaj z naszej oferty

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą przygotowaną przez ekspertów biura rachunkowego z Lublina. Dokładnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami i rozliczymy Twoją firmę. Wśród naszych klientów znajduje się wiele firm, które rozliczają się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany. Ty również możesz do nich dołączyć. Zapraszamy do kontaktu i do skorzystania z naszej propozycji współpracy.

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

  Przydatne porady

  Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

  Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

  Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

  Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.

  Nowy ład. Zmiany w amortyzacji środków trwałych

  Nowe przepisy od 2023 dla nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2022. Sprawdź, co się zmienia.