Nowy Ład. Zmiany w amortyzacji środków trwałych

Wprowadzone zmiany wyłączyły możliwość amortyzacji dla budynków mieszkalnych oraz praw majątkowych o charakterze mieszkalnym, które są wykorzystywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla nieruchomości nabytych przez 1 stycznia 2022 nowe przepisy mają obowiązywać od 2023 roku.

Zmiany dotkną również tzw. Spółki nieruchomościowe (takie, dla których głównym źródłem dochodów są posiadane nieruchomości).

Dla takich spółek odpisy amortyzacyjne dla środków trwałych z 1 grupy KŚT nie będą mogły przekroczyć odpisów amortyzacyjnych dokonanych zgodnie z ustawą o rachunkowości, obniżających w danym roku wynik finansowy.

Zmieni się także sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych, które były uprzednio stanowiły majątek prywatny przedsiębiorcy.

Do końca 2021 r. wartością początkową środka trwałego przekazywanego z majątku prywatnego jest wartość jego nabycia.

Zgodnie z nowymi przepisami wartością początkową będzie cena nabycia, nie wyższa od wartości rynkowej takiego środka trwałego.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce