Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego.

Zweryfikuj doświadczenie biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, znajomości przepisów prawa oraz doświadczenia. W związku z tym warto dokładnie zapoznać się z dotychczasową historią wybranych biur rachunkowych. Na tej podstawie będziesz w stanie określić ich doświadczenie, okres funkcjonowania na rynku czy też renomę. Oczywiście wciąż pojawiają się nowe podmioty, które oferują outsourcing usług księgowych na najwyższym poziomie. Jednak stawiając na podmiot o ugruntowanej pozycji, minimalizujesz ryzyko popełnienia błędu w wyborze, który może mieć przykre konsekwencje.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie standardu komunikacji z przedstawicielami biura rachunkowego. Warto wysłać zapytanie o ofertę do kilku wybranych biur. Następnie sprawdź, jaki jest czas oczekiwania na odpowiedź oraz poziom profesjonalizmu z drugiej strony. Już tylko kilka wymienionych maili lub krótka rozmowa telefoniczna pozwolą Ci na wyrobienie sobie podstawowej opinii na ten temat. W przypadku outsourcingu księgowego niezwykle ważne jest to, aby komunikacja na linii klient-biuro prowadzona była z zachowaniem szacunku i najwyższych standardów. Wpływa to bezpośrednio na jakość świadczonych usług i zadowolenie klienta.

Księgowa w biurze rachunkowym

Sprawdź szczegółową ofertę i jej dopasowanie do swoich potrzeb

Wybrane biura księgowe posiadają wąskie specjalizacje. Jeszcze inne oferują kompleksowe usługi księgowe, posiadając w swoim zespole prawdziwych ekspertów. Warto dokładnie zapoznać się z tym, co wchodzi w zakres oferty danego biura. Na tej podstawie będzie można dopasować obszar współpracy do realnych potrzeb klienta. Na tym etapie możesz pomyśleć kilka kroków wprzód i uwzględnić ewentualne plany rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Nie jest wykluczone, że za jakiś czas Twoje potrzeby ewoluują, a dobry partner od księgowości powinien umieć na nie odpowiedzieć.

Zapoznaj się z opiniami dotychczasowych klientów

Jeżeli to możliwe, to warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów biura rachunkowego. Niektóre firmy same je zbierają i umieszczają na swoich stronach internetowych. Nie ufaj jednak tylko nim. Czasem warto dokonać nieco głębszej analizy, aby dowiedzieć się nieco więcej. Pamiętaj jednak o tym, aby nie kierować się tylko opiniami klientów. Często pisane są one pod wpływem określonych (dobrych lub złych) doświadczeń i nie oddają dobrze rzeczywistości. Jeżeli jednak wśród opinii przeważają negatywne, to powinno to wzbudzić Twoją niepewność. Postaw na biuro księgowe, które cieszy się odpowiednią renomą i uznaniem.

Przeglądanie dokumentacji w biurze rachunkowym

Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem

Oczywiście cena usług księgowych jest ważna, jednak nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru partnera w tym zakresie. Warto zebrać oferty kilku konkurencyjnych podmiotów, a następnie poddać je analizie. W obszarze profesjonalnych usług księgowych koszty są do siebie zbliżone. W związku z tym, poza ceną weź pod uwagę również wcześniej wymienione aspekty, w tym doświadczenie ekspertów biura, liczbę zadowolonych klientów, poziom komunikacji i zakres oferty.

Skorzystaj z naszych usług księgowych

Jako biuro rachunkowe z Lublina posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla naszych klientów i rzetelnie dbamy o ich bezpieczeństwo. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi świadczone były zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi. W swojej pracy kierujemy się doświadczeniem, znajomością przepisów oraz potrzebami klientów. Ponadto korzystamy z nowoczesnych programów wspierających księgowość. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym ekspertem, jeżeli szukasz odpowiedniego biura rachunkowego dla swojej firmy.

Masz pytania?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z NOVOczesną księgową. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od ponad dziesięciu lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Jak założyć firmę w 2024 – Krok po kroku

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Co to jest KSeF i od kiedy jest obowiązkowa obsługa e-Faktur?

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce