Jednym z Twoich celów na 2024 rok jest założenie własnej firmy? Przed rozpoczęciem całego procesu warto dokładnie zapoznać się z jego specyfiką oraz tym, jak wygląda on krok po kroku. Dzięki temu nic Ci nie umknie, założenie działalności gospodarczej będzie bardzo proste. W tym artykule eksperci naszego biura wskażą na to, co jest najważniejsze przy zakładaniu firmy w 2024 roku i jak przebiega cała procedura.

Jaka będzie forma prawna Twojej firmy?

Pierwszym z dylematów, przed którym staniesz, jest wybór formy prawnej Twojej firmy. Wskazuje ona na formę organzacyjno-prawną biznesu oraz determinuje sposób prowadzenia jego rozliczeń czy też dokumentacji. Podstawowe formy wyróżnione przed przepisy polskiego prawa to:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • spółka osobowa: jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna;
  • spółka cywilna;
  • spółka kapitałowa: z.o.o. i akcyjna.

Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. Wybór konkretnej z nich powinien być poprzedzony dobrą analizą oraz dostosowany do Twoich realnych potrzeb i planów biznesowych. Na bazie wieloletniego doświadczenia pomożemy Ci w wyborze formy prawnej oraz w założeniu działalności gospodarczej.

Rejestracja firmy z CEIDG lub KRS

Działalność gospodarcza wymaga rejestracji. Na tej podstawie nadawany jest jej numer identyfikacyjny i może rozpocząć legalne funkcjonowanie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek cywilnych niezbędne jest złożenie wniosku o zapisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wniosek CEIDG-1). Po potwierdzeniu rejestracji firma otrzyma numer REGON. Dokumentację można złożyć: elektronicznie, osobiście, za pośrednictwem poczty lub z pomocą naszego biura rachunkowego NOVO.

Pozostałe formy prawne wymagają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ten proces jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Złożenie wniosku możliwe jest za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych lub poprzez system S24.

Wybór optymalnej formy opodatkowania

Niezwykle ważnym etapem zakładania działalności gospodarczej jest wybór jej formy opodatkowania. Dotyczy to firm, które są zakładane przez osoby fizyczne. Jeżeli tego nie zrobisz, to z automatu Twoja firma zostanie objęta ogólnymi zasadami opodatkowania, co nie zawsze jest korzystne finansowo. Wybór odpowiedniej formy zależy przede wszystkim od charakterystyki firmy, oczekiwanych przychodów oraz sektora działalności. Na bazie wieloletniego doświadczenia i zrozumienia przepisów, pomożemy Ci w skalkulowaniu podatków i zusów na każdej dostępnej formie opodatkowania. Wybór formy opodatkowania, które generuje najmniejsze koszty publicznoprawne, zwiększy dochodowość prowadzonego biznesu poprzez redukcję kosztów związanych z obowiązkiem podatkowym wobec Urzędu Skarbowego.

Założenie działalności gospodarczej

Rejestracja firmy w ZUS

Jako nowy przedsiębiorca masz obowiązek osobiście zgłosić zleceniobiorców i pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Masz na to siedem dni od rozpoczęcia przez nich świadczenia obowiązku pracy. Wniosek można złożyć listem poleconym, za pomocą dedykowanego portalu lub osobiście w urzędzie. Korzystając z naszych usług, nie musisz się o to martwić. Specjalista biura NOVO zadba o spełnienie tego wymogu i w Twoim imieniu wypełni formalności związane z rejestracją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dopilnujemy przy tym wszystkich urzędowych terminów.

Zaufaj nam w sprawach księgowych

Tak w dużym skrócie wygląda założenie firmy w 2024 roku. Rok do roku niewiele się zmieniło, jednak wiedzę w tym obszarze warto aktualizować na bieżąco. Jako biuro rachunkowe NOVO wspieramy klientów w zakładaniu działalności gospodarczych, a także w prowadzeniu księgowości oraz obsługi kadrowo-płacowej. Od lat specjalizujemy się w świadczeniu profesjonalnych usług księgowych. Nasza oferta skierowana jest do klientów w całej Polsce i nie tylko. Wszystko dlatego, że w codziennej pracy korzystamy z nowoczesnych technologii i znaczną część świadczonych usług świadczymy zdalnie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do kontaktu z naszym ekspertem. Razem z nami szybko i sprawnie założysz firmę w 2024 roku, a następnie zadbasz o prawidłowe prowadzenie jej księgowości.

Masz pytania?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z NOVOczesną księgową. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od ponad dziesięciu lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Co to jest KSeF i od kiedy jest obowiązkowa obsługa e-Faktur?

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Zalety zdalnej księgowości w małych przedsiębiorstwach

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce