Jednym z Twoich celów na 2024 rok jest założenie własnej firmy? Przed rozpoczęciem całego procesu warto dokładnie zapoznać się z jego specyfiką oraz tym, jak wygląda on krok po kroku. Dzięki temu nic Ci nie umknie, założenie działalności gospodarczej będzie bardzo proste. W tym artykule eksperci naszego biura wskażą na to, co jest najważniejsze przy zakładaniu firmy w 2024 roku i jak przebiega cała procedura.
Jaka będzie forma prawna Twojej firmy?
Pierwszym z dylematów, przed którym staniesz, jest wybór formy prawnej Twojej firmy. Wskazuje ona na formę organizacyjno-prawną biznesu oraz determinuje sposób prowadzenia jego rozliczeń czy też dokumentacji. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, dla dalszego funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa oraz tego, w jaki sposób będzie ono rozliczane. Jeżeli planujesz założenie działalności w 2024 roku, to warto nieco bliżej poznać specyfikę wybranych form prawnych. W tym celu warto zajrzeć do przepisów polskiego prawa, poradników dla przedsiębiorcy lub po prostu skontaktować się z naszym ekspertem. Ten po zapoznaniu się z Twoimi planami biznesowymi i oczekiwaniami, pomoże Ci we właściwym wyborze formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa. Podstawowe formy wyróżnione przed przepisy polskiego prawa to:
- jednoosobowa działalność gospodarcza;
- spółka osobowa: jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna lub spółka cywilna;
- spółka cywilna;
- spółka kapitałowa: z.o.o. i akcyjna.
Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. Wybór konkretnej z nich powinien być poprzedzony dobrą analizą oraz dostosowany do Twoich realnych potrzeb i planów biznesowych. Na bazie wieloletniego doświadczenia pomożemy Ci w wyborze formy prawnej oraz w założeniu działalności gospodarczej.
Rejestracja firmy z CEIDG lub KRS
Działalność gospodarcza wymaga rejestracji. Na tej podstawie nadawany jest jej numer identyfikacyjny i może rozpocząć legalne funkcjonowanie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek cywilnych niezbędne jest złożenie wniosku o zapisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wniosek CEIDG-1). Po potwierdzeniu rejestracji firma otrzyma numer REGON. Dokumentację można złożyć: elektronicznie, osobiście, za pośrednictwem poczty lub z pomocą naszego biura rachunkowego NOVO. Zadbamy o dokładne wypełnienie wniosku, odpowiemy na wszelkie pytania lub wątpliwości oraz przeprocesujemy wszystko w urzędzie. Dzięki nam zaoszczędzisz cenny czas. Warto postawić tu na profesjonalne wsparcie, dzięki któremu zakładanie firmy w 2024 roku będzie jeszcze prostsze.
Pozostałe formy prawne wymagają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ten proces jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Złożenie wniosku możliwe jest za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych lub poprzez system S24. Przed ich użyciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi, aby nie popełnić żadnego błędu. Alternatywą jest założenie działalności w KRS w sposób tradycyjny u notariusza. Jest to jednak proces znacznie dłuższy i kosztowniejszy.
Wybór optymalnej formy opodatkowania
Niezwykle ważnym etapem zakładania działalności gospodarczej jest wybór jej formy opodatkowania. Dotyczy to firm, które są zakładane przez osoby fizyczne. Jeżeli tego nie zrobisz, to z automatu Twoja firma zostanie objęta ogólnymi zasadami opodatkowania, co nie zawsze jest korzystne finansowo. Wybór odpowiedniej formy zależy przede wszystkim od charakterystyki firmy, oczekiwanych przychodów oraz sektora działalności. Na bazie wieloletniego doświadczenia i zrozumienia przepisów, pomożemy Ci w skalkulowaniu podatków i zusów na każdej dostępnej formie opodatkowania. Wybór formy opodatkowania, które generuje najmniejsze koszty publicznoprawne, zwiększy dochodowość prowadzonego biznesu poprzez redukcję kosztów związanych z obowiązkiem podatkowym wobec Urzędu Skarbowego. Z pewnością zależy na tym każdemu przedsiębiorcy. Mniejsze koszty to większy zysk. Zakładanie działalności w 2024 roku we współpracy z naszym biurem NOVO ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru.
Rejestracja firmy w ZUS
Jako nowy przedsiębiorca masz obowiązek osobiście zgłosić zleceniobiorców i pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Masz na to siedem dni od rozpoczęcia przez nich świadczenia obowiązku pracy. Wniosek można złożyć listem poleconym, za pomocą dedykowanego portalu lub osobiście w urzędzie. Korzystając z naszych usług, nie musisz się o to martwić. Specjalista biura NOVO zadba o spełnienie tego wymogu i w Twoim imieniu wypełni formalności związane z rejestracją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dopilnujemy przy tym wszystkich urzędowych terminów. Na tym etapie kończy się cały proces. Tak właśnie wygląda proces zakładania firmy krok po kroku w 2024 roku. Choć z pozoru wydaje się to być skomplikowane, to jednak z naszą pomocą będzie to proste i szybkie.
Zaufaj nam w sprawach księgowych
Tak w dużym skrócie wygląda założenie firmy w 2024 roku. Rok do roku niewiele się zmieniło, jednak wiedzę w tym obszarze warto aktualizować na bieżąco. Jako biuro rachunkowe NOVO wspieramy klientów w zakładaniu działalności gospodarczych, a także w prowadzeniu księgowości oraz obsługi kadrowo-płacowej. Od lat specjalizujemy się w świadczeniu profesjonalnych usług księgowych. Nasza oferta skierowana jest do klientów w całej Polsce i nie tylko. Wszystko dlatego, że w codziennej pracy korzystamy z nowoczesnych technologii i znaczną część świadczonych usług świadczymy zdalnie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do kontaktu z naszym ekspertem. Razem z nami szybko i sprawnie założysz firmę w 2024 roku, a następnie zadbasz o prawidłowe prowadzenie jej księgowości.
Ewelina Policha
Od ponad dziesięciu lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.