Czy wiesz, że możesz uzyskać zwrot za opóźnienie w płatności?

Przedsiębiorcy borykający się z odzyskaniem należności od swoich kontrahentów mogą skorzystać z prawa do rekompensaty kosztów poniesionych w związku z dochodzeniem należności.

Taką możliwość daje art. 10 Ustawy o  terminach zapłaty w transakcjach handlowych, którym wprowadzono rekompensatę w/w kosztów wynoszącą 40 euro.

Ryczałtowa wartość 40 euro dotyczy każdej zaległej faktury, co oznacza, że dłużnik może zostać obciążony za każdą nieopłaconą fakturę.

Warunkiem dochodzenia dodatkowej należności jest:

  1. Po pierwsze: zrealizowanie umowy przez wierzyciela (wykonanie usługi, dostarczenie towaru).
  2. Po drugie: zwłoka w terminie płatności.

Wierzyciel może domagać się rekompensaty od dnia nabycia prawa do odsetek, bez konieczności kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Jeśli zaś sprawa zostanie skierowana do sądu należna rekompensata powiększy wartość dochodzonej należności, a następnie, jeśli koszty postępowania przekroczą kwotę 40 euro wierzycielowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów, pomniejszonych o tę kwotę.

Kiedy warto ubiegać się o rekompensatę za opóźnienie w płatności?

Dokonanie zapłaty przez dłużnika na drodze pozasądowej jest opłacalne, szczególnie jeśli faktur jest wiele.

Warto zaznaczyć, że przepis reguluje jedynie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami, nie odnosi się do umów zawieranych z konsumentami.

Masz pytania?
Wpadnij do nas na kawę, wyślij nam wiadomość lub zadzwoń – umówimy się na spotkanie i znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.