Zmiany w VAT. Co się zmienia w ustawie od 1 września 2019 r.?
Od 1 września zmianie uległ art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Przepis ten zawiera katalog towarów i usług, które od pierwszej sprzedaży muszą być opodatkowane podatkiem VAT.
Nowelizacja ustawy wprowadziła kilka nowych pozycji do w/w katalogu, co oznacza, że od 1 września 2019 r. więcej przedsiębiorców musi być zarejestrowanych do VAT.
Zmiany w VAT. Jakie są nowe pozycje?
1. Sprzedaż w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa, telefoniczna):
- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
- urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).
2. Sprzedaż hurtowa i detaliczna części do (niezależnie od sposobu realizacji dostawy, czy to przez Internet czy bezpośrednio, czy jakkolwiek inaczej):
- pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
- motocykli (PKWiU 45.4).
3. Świadczących usługi:
- ściągania długów, w tym factoringu.
Zmiany w VAT: co ze zwolnieniami?
Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT prowadząc warsztat samochodowy/naprawy motocykli będą musieli zarejestrować się do VAT w przypadku, gdy będą chcieli sprzedawać części samochodowe/motocyklowe. Rejestracji należy dokonać przed planowaną sprzedażą.
Należy zwrócić uwagę, że sprzedaż usług naprawy z wykorzystaniem części przez warsztaty samochodowe (PKWiU 45.2) nadal może korzystać ze zwolnienia. Warsztat samochodowy straci prawo do zwolnienia, gdy rozpocznie handel częściami.
Taka sama sytuacja będzie w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT, którzy dokonają sprzedaży przez Internet/telefonicznie czy jakkolwiek inaczej na odległość sprzętu elektronicznego czy kosmetyków.
Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.