Mikrorachunek podatkowy. Odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Mikrorachunek podatkowy to jedna z najważniejszych zmian dla przedsiębiorców w 2020 r.

Mikrorachunek podatkowy to temat, wokół którego jeszcze przed końcem 2019 r. narosło wiele kontrowersji. Na szczęście na większość pytań nurtujących przedsiębiorców udało się już znaleźć odpowiedzi. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich.

Mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatkowy

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że mikrorachunek to indywidualny rachunek podatkowy, na który należy regulować zobowiązania podatkowe oraz odsetki i koszty upomnienia z tytułu PIT, CIT, VAT (jakie konkretnie? Sprawdzisz tutaj -> Mikrorachunek podatkowy. Jakich konkretnie wpłat dotyczy?). Kwoty wynikające z korekt lat poprzednich również należy wpłacać na mikrorachunek, jednak należy wskazać, że dotyczy to korekty deklaracji.

Czy muszę korzystać z mikrorachunku?

Tak. Ministerstwo zaznacza, że nie ma możliwości rezygnacji z używania mikrorachunku.

Czy na mikrorachunek muszę też wpłacać inne podatki?

Podatki inne niż PIT, CIT, VAT należy wpłacać na warunkach obowiązujących w 2019 roku. W zakresie zwrotów podatku nic nie ulega zmianie, zwroty nadal będą wypłacane na konto wskazane przez podatnika do zwrotu podatku, np. ROR.

Skąd mam wziąć mój własny mikrorachunek?

Mikrorachunek należy sprawdzić korzystając z generatora lub pobrać z urzędu skarbowego. Generator jest dostępny przez 7 dni w tygodniu, 24h/dobę, a więc rachunek można wygenerować w każdej chwili, nie ma co do tego żadnych ograniczeń.

Wpłaciłem na rachunek z PESEL. Co robić?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą generuje rachunek przy użyciu numeru NIP. Jeśli zdarzy się, że zapłaci na rachunek z PESEL to wpłata zostanie zaksięgowana w sposób prawidłowy, najistotniejsze jest prawidłowe zidentyfikowanie wpłacającego.

Nie mam NIP ani PESEL. Co robić?

Jeśli zdarzy się, że podatnik nie posiada numeru NIP ani PESEL (np. czeka na decyzję) wówczas wpłaca podatek na rachunek bankowy urzędu, w przelewie podaje numer dokumentu tożsamości, aby urząd prawidłowo przyporządkował wpłatę.

Rozliczam się ze współmałżonkiem. Na czyj mikrorachunek wpłacić podatek?

W zeznaniu rocznym sporządzonym wspólnie ze współmałżonkiem mikrorachunek właściwy do wpłaty podatku to rachunek osoby wskazanej w zeznaniu jako podatnik.

Jak płacić podatek za pracowników?

Podatek za pracowników należy wpłacać sumarycznie na konto płatnika podatku (przedsiębiorcy), nie ma potrzeby dzielenia kwoty na każdego z pracowników/zleceniobiorców oddzielnie.

Jak płacić przelewy z zagranicy?

Przelewy z zagranicy powinny być realizowane na niezmienionych zasadach w stosunku do poprzedniego roku. Jeśli jest wymagane podanie kodu BIC, należy wpisać nr SWIFT.

Jak płacić podatki, jeśli jestem w spółce cywilnej?

Spółka cywilna i jej wspólnicy powinni wygenerować odrębne mikrorachunki, płatnikami PIT są wspólnicy, natomiast spółka jest płatnikiem podatku VAT.

Czy tylko ja mogę wpłacić podatek na mój mikrorachunek?

Istnieje możliwość wpłaty podatku za podatnika, mogą to robić członkowie najbliższej rodziny bez ograniczeń kwotowych, aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego lub każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł. Wpłata podatku przekraczające 1000 zł przez osobę trzecią nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Wpłaciłem podatek na zły numer konta. Co robić?

Jeśli zdarzy się, że podatek zostanie wpłacony na nieprawidłowe konto, podatnik po zorientowaniu się powinien pofatygować się do urzędu skarbowego z potwierdzeniem płatności w celu wyjaśnienia nieprawidłowości. Jeśli podatnik nie zorientuje się, że popełnił błąd zostanie wezwany do wyjaśnienia albo przelew zostanie zaksięgowany na konto innego podatnika, a podmiot którego podatek dotyczy zostanie upomniany o braku wpłaty, wówczas należy zgłosić się do urzędu wraz z potwierdzeniem wpłaty w celu wyjaśnienia błędu.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…