ZUS Plus dla mikroprzedsiębiorców

Od 1 lutego wchodzą w życie nowe zasady tzw. Małego ZUS-u.

ZUS Plus dedykowany jest dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 r. nie przekroczył 120 000 zł. Ustalenie podstawy wymiaru składek odbywać się będzie na podstawie dochodu przedsiębiorcy.

ZUS Plus – do kiedy się zgłaszać?

Chęć korzystania z tzw. Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (tj. od 1 do 28 lutego), a w kolejnych latach do końca stycznia.

ZUS Plus – jak skorzystać?

Warunki korzystania:

 • nieprzekroczenie rocznego przychodu w wysokości 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona przez część 2019 r. (np. gdy działalność była zawieszona, albo zamknięta i ponownie otworzona), limit, którego nie może przekroczyć przychód z tej działalności, jest odpowiednio niższy. Przy obliczaniu progu przychodu trzeba zastosować proporcję,
 • działalność w poprzednim roku musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni,
 • wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia z podatku VAT,
 • oprócz dotychczasowego obowiązku przedstawiania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, trzeba przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać wraz z deklaracją rozliczeniową za luty, co oznacza, że nie będzie żadnych dodatkowych formularzy ani druków,
 • z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców,
 • ci przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 % minimalnego wynagrodzenia) również nie skorzystają z nowych regulacji,
 • aby skorzystać z nowych udogodnień nie można też podlegać ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej).

Kto jeszcze nie może skorzystać?

Z Małego ZUS Plus nie mogą również korzystać Ci, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność jako:

 • twórcy, artyści,
 • osoby wykonujące wolny zawód,
 • wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.,
 • osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Jak podaje Ministerstwo, istotne jest to, że nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne: najpierw “ulga na start”, potem 24 miesiące preferencyjnych składek, a następnie Mały ZUS Plus. Obniżone składki będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Jolanta Gajosz

Jolanta Gajosz

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie zawodowe w prowadzeniu rachunkowości średnich i małych przedsiębiorstw o zróżnicowanych profilach działalności. Niektórzy Klienci twierdzą, że beze mnie nie udałoby im się odnieść sukcesu.

Przeczytaj również

Nowy Ład. Składa zdrowotna przedsiębiorcy

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w Nowym Ładzie ulegnie wielu zmianom od 2022 r. Wejdą nowe zasady opłacania i brak odliczenia od podatku. Co jeszcze?

Nowy Ład. Karta podatkowa od 2022 r.

Karta podatkowa od 2022 r. w Nowym Ładzie do likwidacji. Sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł kontynuować opodatkowanie.

Nowy Ład. Najem prywatny

Od nowego roku jedyną formą rozliczenia podatku od najmu prywatnego ma być ryczałt.