Jak to jest z podatkiem VAT na fakturze za reklamę na Facebooku?

Korzystanie z usług reklamowych na Facebooku rodzi pewne zobowiązania podatkowe.

Okazuje się, że wrzucenie w koszty faktur VAT z Facebooka nie jest takie proste…

Jak księgować faktury za reklamy na Facebooku?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez ponoszenia kosztów na jej reklamę. Przedsiębiorcy coraz częściej chcą poszerzać grono potencjalnych odbiorców, dlatego korzystają z usług reklamowych jakie oferują popularne portale społecznościowe takie jak Facebook. Robią to tym chętniej, kiedy słyszą, że za takie działania Facebook wystawia fakturę VAT, którą przecież mogą „wrzucić w koszta”.

Otóż… niezupełnie.

FVAT z Facebooka a import usług

Skorzystanie z reklamy na Facebooku rodzi pewne zobowiązania podatkowe na gruncie podatku VAT. Nabywając usługi reklamowe na Facebooku mamy do czynienia z tzw. importem usług, w związku z tym, że Facebook ma siedzibę w Irlandii.

Co to znaczy?

Kwestię tę reguluje art. 28b ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę. Takiej fakturze brakuje naliczenia podatku VAT, ponieważ to nabywca zobowiązany jest naliczyć ten podatek od kwoty transakcji zgodnie z obowiązującą stawką. Za usługi reklamowe będzie to 23%.

W przypadku czynnych podatników VAT pojawia się jednocześnie prawo do odliczenia podatku naliczonego, w związku z czym transakcja ta pozostaje neutralna. W ogólnym rozrachunku VAT od takiej transakcji „wychodzi na 0”.

Faktura Facebooka a sprzedaż nieopodatkowana

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób które nie prowadzą sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Podatnik nie ma w tym przypadku prawa do odliczenia podatku VAT, ma jednak obowiązek wykazać VAT należny na deklaracji VAT-9M i odprowadzić go do Urzędu Skarbowego do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy – nastąpiło wykonanie usługi.

Podatnicy dokonujący tego typu transakcji zobowiązani są do rejestracji do VAT-UE, przed jej dokonaniem. Zgłoszenia takiego dokonuje się wypełniając druk VAT-R w części C.3.

Więcej o fakturach, jak pobrać i gdzie je znaleźć dowiesz się na stronie sekcji Pomocy Facebooka.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy w księgowaniu FVAT za usługi reklamowe na Facebooku? Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewa Rzeźniczuk

Ewa Rzeźniczuk

Spec. ds. pełnej księgowości

Na studiach zrozumiałam, że praca w laboratorium nie jest dla mnie. Chemię do księgowości poczułam na praktykach w biurze rachunkowym, które później stało się moim miejscem pracy. Dziś, mając za sobą kilkuletnie doświadczenie wiem, że żadna inna praca nie dawałaby mi takiej satysfakcji.

Przeczytaj również

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź

Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.

Nowy Ład. Karta podatkowa od 2022 r.

Karta podatkowa od 2022 r. w Nowym Ładzie do likwidacji. Sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł kontynuować opodatkowanie.