Rozpoczynasz działalność? Te dotacje pomogą Ci na starcie.

Gdzie mogę ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności? To jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy od nowych klientów.

Na szczęście możesz zacząć działalność gospodarczą ze wsparciem finansowym. Dotacje czekają na Ciebie m.in. w urzędach pracy.

Dotacja na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy

Klientom, którzy zgłaszają się do nas często podpowiadamy, że mogą skorzystać z dotacji na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy. Bardzo często klienci wiedzą, że taka forma wsparcia istnieje, ale nie mają zamiaru z niej korzystać, ponieważ uważają, że na pewno nie uda się dostać dotacji.

Są w błędzie!

Naszym klientom pomagamy w napisaniu wniosku, wniosek jest bardzo prosty, więc większość osób prawdopodobnie bez problemu samodzielnie poradziłaby sobie z formalnościami.

Co m.in. znajduje się we wniosku o dofinansowanie?

  • kwota wnioskowanych środków,
  • rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
  • kalkulacja kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
  • szczegółowa specyfikacja wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
  • proponowana formę zabezpieczenia zwrotu środków.

Wysokość jednorazowej dotacji może wynosić nie więcej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.

Dotacja z pomostówką w Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Inną formą wsparcia związaną z rozpoczęciem działalności, którą w miarę łatwo uzyskać jest dotacja z pomostówką. Jest to wsparcie, które realizuje Wojewódzki Urząd Pracy za pośrednictwem instytucji, najczęściej szkoleniowych.

Otrzymanie środków poprzedzone jest koniecznością napisania wniosku (bardziej skomplikowanego niż w przypadku dotacji z Urzędu Pracy, ale również dość prostego), odbycia szkolenia,  które wydłuża proces ubiegania się o dotacje. Niemniej, warto, ponieważ poza dotacją (która i tak jest wyższa niż z Urzędu Pracy) beneficjent najczęściej przez rok otrzymuje tzw. pomostówkę, czyli comiesięczne dofinansowanie działalności.

Więcej informacji o dotacjach znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Nie wiesz, jak założyć firmę?

Przeczytaj o tym na naszym blogu lub umów się na spotkanie 😉

Masz pytania?
Jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu małej księgowości, wpadnij do nas na kawę. Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesne biuro rachunkowe w Lublinie.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź

Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.

Nowy Ład. Karta podatkowa od 2022 r.

Karta podatkowa od 2022 r. w Nowym Ładzie do likwidacji. Sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł kontynuować opodatkowanie.