Zmiany w ZUS od 2022 roku

Zmiany w ZUS w 2022 r. Co się zmienia i od kiedy?

Początek 2022 roku to nie tylko wejście w życie nowych przepisów podatkowych ale również sporo zmian dotyczących zasiłków i składek. Najważniejsze z nich to:

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Obecnie za pobyt w szpitalu wypłacany jest zasiłek w wysokości 70% wynagrodzenia.

Według nowych zasad miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80%.

Zmiana w prawie do uzyskania zasiłku macierzyńskiego

Od 2022 r. prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ustanie ono z powodu śmierci pracodawcy.

Dotychczas w takiej sytuacji nie miały one prawa do zasiłku. Jeżeli umowa o pracę wygaśnie z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywała świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Składki opłacone z poślizgiem a prawo do świadczeń ZUS

Dotychczas jeżeli przedsiębiorca nie opłacił składek w ustawowym terminie tracił prawo do zasiłku. Od 2022 roku nowe przepisy umożliwiają nabycie prawa do zasiłku osobom, które podczas niezdolności do pracy miały zaległości w opłacaniu składek. Prawo do zasiłku nabędą po spłacie zadłużenia.

Prawo do zasiłku przedawni się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. Dla wypłaty zasiłku przeszkodą nie będzie z kolei zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 30,10 zł).

Zmiany w zasiłkach

Od stycznia zmieniają się zasady obliczania zasiłków. Dotychczas pracownicy mogli brać zwolnienia na różne choroby wydłużając okres pobierania zasiłku. Od nowego roku przyczyna L4 przestanie mieć znaczenie.

Wszystkie dni na L4 zostaną zsumowane i odjęte od limitu 182 dni przy założeniu , że przerwa między zasiłkami będzie wynosiła 60 dni

Skrócenie okresu zasiłku po ustaniu ubezpieczenia

Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać do 91 dni.

Zasada ta nie dotyczy osób chorych na gruźlicę, kobiet w ciąży oraz osób, które przechodzą badania i zabiegi jako dawcy komórek, tkanek i narządów.

Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła, jak dotychczas, wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku

Podstawa wymiaru zasiłku nie będzie musiała być ustalana na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy lub była ona krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.

Przeczytaj również

Najważniejsze aspekty księgowości w e-commerce

Prowadzenie księgowości w sklepach internetowych wymaga odpowiedniej znajomości obowiązujących przepisów prawnych oraz doświadczenia. Wszystko po to, aby wszystko było zgodne z literą prawa. To bardzo ważne, jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji i potrzeby tłumaczenia się. Jako NOVO doskonale zdajemy sobie…

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…