Zmiany w ZUS od 2022 roku

Zmiany w ZUS w 2022 r. Co się zmienia i od kiedy?

Początek 2022 roku to nie tylko wejście w życie nowych przepisów podatkowych ale również sporo zmian dotyczących zasiłków i składek. Najważniejsze z nich to:

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Obecnie za pobyt w szpitalu wypłacany jest zasiłek w wysokości 70% wynagrodzenia.

Według nowych zasad miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80%.

Zmiana w prawie do uzyskania zasiłku macierzyńskiego

Od 2022 r. prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ustanie ono z powodu śmierci pracodawcy.

Dotychczas w takiej sytuacji nie miały one prawa do zasiłku. Jeżeli umowa o pracę wygaśnie z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywała świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Składki opłacone z poślizgiem a prawo do świadczeń ZUS

Dotychczas jeżeli przedsiębiorca nie opłacił składek w ustawowym terminie tracił prawo do zasiłku. Od 2022 roku nowe przepisy umożliwiają nabycie prawa do zasiłku osobom, które podczas niezdolności do pracy miały zaległości w opłacaniu składek. Prawo do zasiłku nabędą po spłacie zadłużenia.

Prawo do zasiłku przedawni się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. Dla wypłaty zasiłku przeszkodą nie będzie z kolei zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 30,10 zł).

Zmiany w zasiłkach

Od stycznia zmieniają się zasady obliczania zasiłków. Dotychczas pracownicy mogli brać zwolnienia na różne choroby wydłużając okres pobierania zasiłku. Od nowego roku przyczyna L4 przestanie mieć znaczenie.

Wszystkie dni na L4 zostaną zsumowane i odjęte od limitu 182 dni przy założeniu , że przerwa między zasiłkami będzie wynosiła 60 dni

Skrócenie okresu zasiłku po ustaniu ubezpieczenia

Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać do 91 dni.

Zasada ta nie dotyczy osób chorych na gruźlicę, kobiet w ciąży oraz osób, które przechodzą badania i zabiegi jako dawcy komórek, tkanek i narządów.

Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła, jak dotychczas, wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku

Podstawa wymiaru zasiłku nie będzie musiała być ustalana na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy lub była ona krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Jolanta Gajosz

Jolanta Gajosz

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie zawodowe w prowadzeniu rachunkowości średnich i małych przedsiębiorstw o zróżnicowanych profilach działalności. Niektórzy Klienci twierdzą, że beze mnie nie udałoby im się odnieść sukcesu.

Przeczytaj również

Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź