WSTO – zmiany w przepisach VAT do sprzedaży wysyłkowej z kraju

WSTO to wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość. Od lipca 2021 roku zmianie ulegnie sposób rozliczania VAT przez polskich podatników, którzy sprzedają towary na rzecz konsumentów – nie prowadzącym działalności w systemie wysyłkowym z Polski do innych krajów.

Obecnie, zgodnie z art. 23 ust ustawy i VAT, 1. W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Oznacza to, że przedsiębiorcy sprzedający towary na rzecz osób fizycznych z innych krajów mają obowiązek rejestracji do VAT w kraju przeznaczenia.

WSTO – kiedy nie ma obowiązku rejestracji?

Jednak nie zawsze pojawi się obowiązek rejestracji w innym kraju, bowiem podatnicy mają prawo skorzystać z przepisu art. 23 ust 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z nim, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Powyższe oznacza, że polski pomiot, który wysyła towary na rzecz konsumentów z innych krajów nie będzie miał obowiązku rejestracji, pod warunkiem nie przekroczenia limitów sprzedaży wysyłkowej.

Limit w każdym kraju jest określony indywidulanie, waha się od 35 tys. euro do 100 tys. euro.

WSTO a limity

Zmiany przewidziane pakietem e-commerce, który zacznie obowiązywać od połowy roku przewidują zmiany zarówno w kwestii rejestracji jak i limitów.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość – WSTO w ramach pakietu e-commerce, który Polska zobligowana była zaimplementować z przepisów unijnych.

W ramach nowych przepisów limit w każdym kraju będzie identyczny i wyniesie 10 tys. euro (42 tys. PLN).

Ponadto powstanie system OSS- one stop shop, który umożliwi rozliczanie wszystkich transakcji wysyłkowych w jednej deklaracji.

W ramach pakietu e-commerce przewidziano także zniesienie zwolnienia w VAT z tytułu importu towarów.

Obecnie limit, od którego nie trzeba płacić VAT wynosi 22 euro.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Polski Ład. Planowane zmiany

Polski Ład. Wsparcie dla obywateli, przedsiębiorców, ulgi podatkowe, jak i korzystny wpływ na wynagrodzenia i emerytury. Co się zmieni?

Wirtualne kasy fiskalne. Dla kogo?

Wirtualne kasy fiskalne. Dla kogo oprogramowanie rejestrujące? Sprawdź 26 rodzajów usług, które dopuszcza Rozporządzenie MF.

SLIM VAT 2 – środki na rachunku VAT

Od 1 października wejdą w życie kolejne zmiany w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. Jedne ze zmian obejmą przepisy dotyczące środków gromadzonych na rachunkach VAT.