WSTO – zmiany w przepisach VAT do sprzedaży wysyłkowej z kraju
WSTO to wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość. Od lipca 2021 roku zmianie ulegnie sposób rozliczania VAT przez polskich podatników, którzy sprzedają towary na rzecz konsumentów – nie prowadzącym działalności w systemie wysyłkowym z Polski do innych krajów.
Obecnie, zgodnie z art. 23 ust ustawy i VAT, 1. W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.
Oznacza to, że przedsiębiorcy sprzedający towary na rzecz osób fizycznych z innych krajów mają obowiązek rejestracji do VAT w kraju przeznaczenia.
WSTO – kiedy nie ma obowiązku rejestracji?
Jednak nie zawsze pojawi się obowiązek rejestracji w innym kraju, bowiem podatnicy mają prawo skorzystać z przepisu art. 23 ust 2 ustawy o VAT.
Zgodnie z nim, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
Powyższe oznacza, że polski pomiot, który wysyła towary na rzecz konsumentów z innych krajów nie będzie miał obowiązku rejestracji, pod warunkiem nie przekroczenia limitów sprzedaży wysyłkowej.
Limit w każdym kraju jest określony indywidulanie, waha się od 35 tys. euro do 100 tys. euro.
WSTO a limity
Zmiany przewidziane pakietem e-commerce, który zacznie obowiązywać od połowy roku przewidują zmiany zarówno w kwestii rejestracji jak i limitów.
Od 1 lipca zacznie obowiązywać wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość – WSTO w ramach pakietu e-commerce, który Polska zobligowana była zaimplementować z przepisów unijnych.
W ramach nowych przepisów limit w każdym kraju będzie identyczny i wyniesie 10 tys. euro (42 tys. PLN).
Ponadto powstanie system OSS- one stop shop, który umożliwi rozliczanie wszystkich transakcji wysyłkowych w jednej deklaracji.
W ramach pakietu e-commerce przewidziano także zniesienie zwolnienia w VAT z tytułu importu towarów.
Obecnie limit, od którego nie trzeba płacić VAT wynosi 22 euro.

Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.