W wyniku stanu pandemii przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie na utrzymanie działalności gospodarczych.
W ramach dofinansowania, firmy mogły liczyć m.in. na mikropożyczkę, świadczenia postojowe, subwencję PFR, dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnianych pracowników.
Niektóre z tych świadczeń nie wywołują zobowiązań w podatku dochodowym, inne tak. Które?
Dotacja na kapitał obrotowy
Świadczenie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania zarówno podatkiem PIT (art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o PIT) jak i CIT (art. 17 ust 1 pkt 152 ustawy o CIT).
Natomiast wydatki sfinansowane z tej dotacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, zgodnie z art. 23 usta 1 pkt 56 ustawy o PIT oraz art. 16 usta 1 pkt 58 ustawy o CIT.
Subwencja PFR
Otrzymanie subwencji nie jest dla przedsiębiorcy przychodem podatkowym, natomiast wydatki sfinansowane subwencją mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jednocześnie umorzenie subwencji będzie rodziło obowiązek podatkowy w części umorzenia, natomiast jej zwrot nie będzie stanowił kosztu podatkowego.
Mikropożyczka 5000 zł
Umorzenie mikropożyczki nie będzie rozpoznane jako przychód podatkowy, ale wydatki sfinansowane z mikropożyczki mogą stanowić koszt podatkowy.
Świadczenie postojowe
Podobnie jak w przypadku pożyczki 5000 zł, uzyskanie świadczenie nie będzie podlegało opodatkowaniu, ale wydatki sfinansowane z tych środków będą kosztami podatkowymi.
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności
Otrzymanie dofinansowania należy opodatkować, ale wydatki będą kosztem podatkowym.
Dofinansowanie do wynagrodzeń z urzędu pracy/pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym czasem pracy z FGŚP
Przychód podatkowy powstaje pod warunkiem, że koszty sfinansowane z tego dofinansowanie zostały zaliczone do kosztów podatkowych.
Zwolnienia z opłacania składek ZUS
Zwolnienie nie stanowi przychodu podatkowego. Składki finansowane przez pracodawcę nie stanowią kosztu.
Składki ZUS finansowane przez pracownika nie stanowią kosztu podatkowe pracodawcy, kosztem będzie wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki ZUS.
Jeśli pracodawca zaliczył do kosztów wynagrodzenie w kwocie brutto, wówczas powinien dokonać korekty kosztów o wartość tych składek.
Dotacje na pokrycie kosztów bieżących prowadzenia działalności
Dotacja nie stanowi przychodu, jednocześnie wydatki sfinansowane z tej dotacji nie będą prawdopodobnie kosztem, jednak nie ma jeszcze jednoznacznego stanowiska MF.
Świadczenia na ochronę miejsc pracy z FGŚP
Podobnie jak w przypadku dotacji na pokrycie kosztów, otrzymanie dofinansowania nie będzie przychodem podatkowym i prawdopodobnie wydatki nie będą mogły stanowić kosztów podatkowych.

Ewelina Policha
Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.