Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna

Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna. Jakie są różnice?

I najważniejsze pytanie – czy umowa cywilnoprawna może obowiązywać zamiast umowy o pracę?

 

Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna. Co wynika z ustawy?

Ustawodawca określił stosunek pracy jako zobowiązanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 par. 1 Kodeks Pracy). 

Spełnienie warunków określonych w art. 22 par. 1 Kodeksu Pracy jest nawiązaniem stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej umowy. Niedopuszczalne jest zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną.

 

Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna. Jakie są różnice?

 

1. Podległość służbowa, sposób wykonywania pracy

Pracownik podlega bezpośredniemu przełożonemu i z tego powodu jest zobowiązany do wykonywania poleceń służbowych. Pracodawca narzuca sposób, w który pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki, a pracownik nie może samodzielnie zmieniać sposobu wykonania pracy.

Zleceniodawca nie jest przełożonym Zleceniobiorcy i nie wydaje mu poleceń służbowych, dlatego Zleceniobiorca może bez uprzedzenia zmienić sposób wykonania zadania, jeśli nie ma możliwości uzyskania zgody Zleceniodawcy, a może przypuszczać, że Zleceniodawca zgodziłby się na zmianę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy.

 

2. Nadzór

Pracodawca może nadzorować pracownika w zakresie sposobu, w jaki praca jest wykonywana oraz czasu, w którym pracownik świadczy pracę. Pracodawca może kontrolować stan trzeźwości pracownika oraz weryfikować czy dba o majątek pracodawcy.

Zleceniobiorca może być kontrolowany jedynie w zakresie rezultatów wykonanej pracy, nie może być mowy o podporządkowaniu.

 

3. Miejsce pracy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, miejsce świadczenia pracy osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę musi zostać określone

Przy umowie cywilnoprawnej nie ma takiej konieczności. Miejsce świadczenia pracy zleceniobiorcy może, ale nie musi zostać wskazane.

 

4. Osobiste wykonanie pracy

Pracownik nie może powierzyć wykonania pracy innej osobie.

Inaczej jest przy umowie cywilnoprawnej, gdzie strony mogą dopuścić zlecenie wykonania pracy osobie trzeciej.

 

5. Czas pracy

Czas pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nie może przekraczać norm zawartych w prawie pracy. Musi on zostać określony w umowie, a następnie dokumentowany w określony sposób.

Przy umowie cywilnoprawnej nie ma żadnych obwarowań co do liczby godzin, w których zleceniobiorca powinien pracować. 

 

6. Wynagrodzenie

Pracownik musi zostać wynagrodzony za wykonaną pracę, zgodnie z kodeksem pracy nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Przepisy kodeksu pracy ściśle określają częstotliwość wypłaty wynagrodzenia oraz gwarantują minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przy umowie cywilnoprawnej dopuszczalne jest wykonanie zlecenia nieodpłatnie, jest także możliwe zrzeczenie się wynagrodzenia lub przeniesienie go na inną osobę. Istnieje dowolność w zakresie częstotliwości wypłaty wynagrodzenia, wynagrodzenie może zostać wypłacone po zakończeniu wykonywania zlecenia.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce