Uwaga mikroprzedsiębiorcy!

Umorzenie mikropożyczki z automatu. Nie trzeba składać wniosków.

W ramach tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogą starać  się o pożyczkę w wysokości 5000 zł z przeznaczeniem na koszty działalności.

Co trzeba było zrobić do tej pory, aby nie spłacać pożyczki 5000 zł wraz z odsetkami?

Musiałeś prowadzić biznes przez kolejne trzy miesiące od udzielenia pożyczki i złożyć wniosek o umorzenie długu.

Teraz nie musisz składać wniosku o umorzenie.

Wraz z wejściem w życie Tarczy 4.0 umorzenie będzie następowało z automatu.

Jak to będzie działało w praktyce?

Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG, czy dana firma spełniła ten warunek (czyli prowadzenie firmy przez kolejne trzy miesiące od udzielenia pożyczki), bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby starać się o umorzenie.

Podstawa prawna – art. 77 pkt. 39 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

Umowy o udzielenie pożyczki, o których mowa w art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568 z pozn. zm.) zmienianej w art. 77 pkt 39 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, zawarte lub podpisane przez przedsiębiorców wraz z wnioskiem o przyznanie pożyczki przed wejściem w życie niniejszej ustawy ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art.15 zzd w brzmieniu nadanym ustawą zmieniająca.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.

Przeczytaj również

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Jak założyć firmę w 2024 – Krok po kroku

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Co to jest KSeF i od kiedy jest obowiązkowa obsługa e-Faktur?

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce