Ulga dla młodych 2019. Jak rozliczyć?

Korzystałeś w 2019 roku z ulgi dla młodych? Jak rozliczyć się z fiskusem? Czy trzeba w ogóle składać zeznanie roczne?

Z zarobków zwolnionych od podatku nie trzeba się rozliczać, jednak nie zawsze tak będzie.

Ulga dla młodych – czy muszę złożyć PIT za 2019 rok?

Jeżeli:

  • otrzymałeś chociażby jedną wpłatę przed 1 sierpnia 2019 roku (tj. dniem wejścia w życie ulgi), lub po swoich 26 urodzinach,
  • osiągałeś dodatkowo dochody z takich źródeł jak umowa o dzieło czy działalność gospodarcza,
  • od 1 sierpnia do końca roku przekroczyłeś dochód w wysokości 35 636,67 zł,
  • nie złożyłeś oświadczenia pracodawcy o chęci korzystania z ulgi dla młodych.

Musisz złożyć PIT za 2019 rok!!!

W przypadku ostatniego podpunktu, jeżeli złożysz zeznanie roczne otrzymasz zwrot podatku!

Ulga dla młodych. Jak rozliczyć się z fiskusem?

Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  1. Najprościej  i najszybciej możesz skorzystać z usługi Twój e-PIT. Tutaj formularz za Ciebie wypełni skarbówka. Tobie pozostaje jedynie zalogować się na stronę podatki.gov.pl, sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają a następnie zaakceptować formularz. Jeżeli w rozliczeniu pojawią się błędy możesz je skorygować bądź całkowicie odrzucić decydując się na samodzielne wypełnienie formularza. Jeżeli nie zrobisz nic, zeznanie zostanie uznane za złożone.
  2. Kolejną opcją jest samodzielne rozliczenie. Możesz zdecydować się na ten sposób, szczególnie jeżeli praca na etacie lub zleceniu nie była Twoim jedynym źródłem dochodu.
  3. Możesz zlecić usługę rozliczenia firmie zewnętrznej.

Jak rozliczyć “zerowy PIT” na druku PIT-37

Ulgi dla młodych dotyczy część C formularza – “PRZYCHODY ZWOLNIONE OD PODATKU NA PODSTAWIE ART. 21 UST. 1 PKT 148 USTAWY”.

Tutaj podajesz przychody objęte zwolnieniem dla młodych, a w części D nieobjęte zwolnieniem – np. w wierszu 1 należy rozpisać zarobki ze stosunku pracy, a w wierszu 3 ze zleceń. W części D nie uwzględnia się zarobków wpisanych już w części C.

W rubryce 36 należy zsumować przychody wykazane w otrzymanej od pracodawcy informacji PIT 11 w pozycjach 36, 41 i 87, zaś w rubryce 38 przychody wykazane w PIT-11 pozycjach 55 i 88.

Suma z rubryk 36 i 38 nie może przekroczyć limitu 35 636,67 zł. Jeśli zarobiłeś więcej, nadwyżka podlega opodatkowaniu i należy ją uwzględnić w części D formularza.

W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem korzystającym z ulgi, analogicznie powinieneś wypełnić rubryki 37 i 39. Limit 35 636,67 zł dotyczy każdego małżonka z osobna.

Problematyczne mogą być zaliczki na podatek. Jeśli nie złożyłeś w porę pracodawcy oświadczenia o prawie do ulgi dla młodych, zaliczki były potrącane z Twojej pensji, mimo że ta była objęta zwolnieniem. Jeżeli wypełnisz poprawnie zeznanie uzyskasz zwrot nadpłaty. Musisz pamiętać, że przychody zwolnione od podatku powinieneś wykazać w części C, a pobrane zaliczki w części D w wierszu dotyczącym przychodów z pracy (bez wykazywania tych przychodów).

Co dzieje się z kosztami uzyskania przychodu?

Pamiętaj, że zarówno w przypadku stosunku pracy i pokrewnych, jak i w przypadku zleceń, koszty uzyskania przychodów nie mogą być wyższe niż kwoty przychodów podlegających opodatkowaniu.

Przy zastosowaniu autorskich kosztów uzyskania przychodów (50 proc.) obowiązuje jeszcze jedna reguła – suma 50-procentowych kosztów oraz przychodów zwolnionych od podatku na podstawie ulgi dla młodych nie może przekroczyć 85 528 zł.

Składki na ubezpieczenie

Składki, których podstawę stanowi przychód zwolniony z podatku, nie podlegają odliczeniu od dochodu.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Jolanta Gajosz

Jolanta Gajosz

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie zawodowe w prowadzeniu rachunkowości średnich i małych przedsiębiorstw o zróżnicowanych profilach działalności. Niektórzy Klienci twierdzą, że beze mnie nie udałoby im się odnieść sukcesu.

Przeczytaj również

Wynagrodzenia pracowników w 2021 r.

Płaca minimalna 2021 r. wzrośnie do 2800 zł.

Podatek od nieruchomości w czasie pandemii

Rada gminy może uchwałą zwolnić z należnego podatku.

Kasy online obowiązkowe, ale później

Sprawdź, kogo obowiązują nowe terminy.