Tarcza antykryzysowa. Pytania i odpowiedzi

Tarcza antykryzysowa a zmiany przepisów podatkowych. O czym trzeba wiedzieć?

Tarcza antykryzysowa to instrument pomocowy m.in. dla firm dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Skorzystać z niej mogą zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność, ja i duże firmy zatrudniające powyżej 250 osób.

Poniżej zebrałyśmy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące tarczy i zmian w przepisach podatkowych.

1. Brak negatywnych konsekwencji za nieterminowe złożenie i opłacenie PIT

Ustawowym terminem złożenia zeznań rocznych osób fizycznych jest 30 kwietnia następnego roku za rok poprzedni. Wyjątkowo, złożenie zeznań i zapłata podatku za rok 2019 po tym terminie, ale nie później niż do końca maja, nie będzie rodziło negatywnych konsekwencji.

 

2. Termin zapłaty PIT-4 za marzec i kwiecień 2020

Dla Płatników, którzy ponieśli negatywne skutki COVID-19 termin płatności zaliczek PIT-4  pobranych w marcu i kwietniu 2020 został przesunięty na 1 czerwca 2020 r.

 

3. Termin złożenia i opłacenia CIT-8

Dla podatników osiągających wyłącznie dochody zwolnione terminem złożenia deklaracji i opłacenia podatku za rok 2019 jest 31 lipca 2020, dla pozostałych podatników termin został przesunięty do 31 maja 2020.

 

4. Zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza „białej listy”

Podatnik, który chce uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z zaniechaniem obowiązku wpłaty zobowiązania na rachunek spoza białej listy może zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy. Zasadniczo termin wynosi 3 dnia, ale w zw. z COVID-19 termin ten został wydłużony do 14 dni w okresie obowiązywania stanu epidemiologicznego. 

 

5. Zaliczki uproszczone – możliwość rezygnacji w ciągu roku 

Podatnik, który wybrał sposób opłacania zaliczek na podatek w sposób uproszczony, ale wskutek COVID-19 odniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne, może zrezygnować z tego sposobu opłacania podatku począwszy od zaliczki za marzec 2020 r

 

6. Rozliczenie straty podatkowej wstecz

Podatnicy, których przychody zmniejszyły się o 50% w stosunku do roku poprzedniego mogą tę stratę rozliczyć w zeznaniu rocznym za 2019 rok, jednak kwota odliczonej straty nie może być większa niż 5 mln zł

 

7. Odliczenie od podatku darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem

Podatnicy, którzy udzieli wsparcia w walce z COVID-19 poprzez przekazanie darowizny mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania o 200% przekazanej kwoty (darowizna przekazana do 30-04-20200), 150% przekazanej kwoty (darowizna przekazana w maju 2020) lub 100% przekazanej kwoty (darowizna przekazana od 01-06-2020 do 30-09-2020).

 

8. Ulga za złe długi – brak obowiązku stosowania u dłużników

W 2020 roku w podatku dochodowym zaczęła obowiązywać „ulga za złe długi”. W związku z COVID-19 zwolnieni z obowiązku stosowania zostali dłużnicy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii, jeśli przychody uzyskane w danym okresie rozliczeniowym są mniejsze od analogicznego okresu z roku poprzedniego lub do średnich przychodów z roku 2019, w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2019 roku. 

 

9. Jednorazowa amortyzacja

Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej środka trwałego mogą dokonać podatnicy, jeśli nabyte środki trwałe służą do produkcji towarów związanych z walką z koronawirusem

 

10. Zwolnienia z opodatkowania przychodu świadczeń otrzymanych przez przedsiębiorcę w związku z COVID-19

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi skutkami pandemii poprzez wsparcie finansowe, które ustawodawca zwolnił z opodatkowania. Świadczenia, które korzystają ze zwolnienia to:

  • Świadczenie postojowe.
  • Świadczenia z tytułu zakwaterowania i wyżywienia.
  • Umorzona pożyczka bezzwrotna z urzędu pracy.
  • Umorzone składki ZUS.

 

 

11. Zmiana terminu wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT i pliku JPK_VAT

W dniu 1-04-2020 miała zacząć obowiązywać nowa matryca stawek VAT, jednak w wyniku nowelizacji ustawy o VAT termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r. Przesunięto również termin obowiązywania nowego wzoru JPK-VAT dla dużych przedsiębiorców na 1 lipca 2020 r.

 

12. Paragony elektroniczne

Podatnicy stosujący kasy on-line, za zgodą nabywcy mają możliwość przekazania paragonu w formie elektronicznej w uzgodniony z nabywcą sposób

 

13. Stawka VAT 0% 

Wprowadzono czasowe obniżenie stawki VAT do 0% od darowizny towarów przekazanych na walkę z COVID-19. Obniżenie obowiązuje w okresie do 31-08-2020 r. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki jest zawarcie umowy ze szpitalem zakaźnym jednoimiennym, Centralną Bazą Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemiologicznych lub Agencja Rezerw Materiałowych, z której będzie wynikało, że przekazane towary posłużą walce z SARS CoV-2. Dla darowizn przekazanych w okresie 1-02-2020 do 25-03-2020 wystarczającym będzie pisemne potwierdzenie jej dokonania.

 

14. VAT-ZD, uproszczona forma rozliczania importu towarów

Od 1-04-2020 miał zostać zlikwidowany obowiązek zawiadamiania o skorzystaniu z ulgi za złe długi. W tym samym terminie miała zacząć obowiązywać zmiana w zakresie korzystania z uproszczonej formy rozliczania importu towarów. W wyniku wystąpienia pandemii, termin ten, w obydwu przypadkach, przedłużono do 1 lipca 2020 r.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Najważniejsze aspekty księgowości w e-commerce

Prowadzenie księgowości w sklepach internetowych wymaga odpowiedniej znajomości obowiązujących przepisów prawnych oraz doświadczenia. Wszystko po to, aby wszystko było zgodne z literą prawa. To bardzo ważne, jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji i potrzeby tłumaczenia się. Jako NOVO doskonale zdajemy sobie…

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…