Split payment. Co się zmienia od 1 listopada 2019 r.?

Od 1 listopada 2019 r. wprowadzony zostanie prawny obowiązek regulowania niektórych faktur w drodze podzielonej płatności.

Znika odwrotne obciążenie w obrocie krajowym.

Split payment od 1 listopada 2019 r.

Obowiązkowe zastosowanie split payment wystąpi, gdy łącznie spełnione zostaną poniższe warunki:

  • obowiązek podatkowy, dostawa towarów lub świadczenie usług oraz data wystawienia faktury przypada po 31 października 2019 roku,
  • wartość brutto transakcji jest równa lub wyższa 15 tys zł
  • co najmniej jedna pozycja z faktury zawarta została w załączniku 15 znowelizowanej ustawy o VAT,
  • sprzedawca oraz odbiorca są podatnikami (transakcja B2B, niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny czy zwolniony).

POBIERZ: Załącznik nr 15 ustawy o VAT

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży, która będzie spełniała łącznie cztery wyżej wymienione warunki, będzie zobowiązany dodać na wystawionej fakturze adnotację „mechanizm podzielonej płatności”. Nabywca zaś po otrzymaniu takiej faktury będzie musiał uregulować należność w mechanizmie podzielonej płatności, przy czym tego rodzaju płatność będzie dotyczyła wyłącznie kwoty należności z tytułu nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

W przypadku braku na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”, nabywca ma obowiązek zweryfikować, czy pozycje z otrzymanej faktury zawierają się w załączniku nr 15 ustawy o VAT i wówczas dokonać poprawnej zapłaty. Zgodnie z ustawą o VAT to nabywca musi być zorientowany, co jest przedmiotem transakcji, bo to nabywca inicjuje płatność i odpowiada za wybór formy płatności. Nabywca nie może polegać więc wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, który może chcieć uniknąć zapłacenia mu w podzielonej płatności, tylko musi samodzielnie analizować, jakie towary lub usługi nabył i czy wiążą się z tym dla niego określone obowiązki.

Jeżeli podatnik wystawi fakturę bez adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”, to naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustali dodatkowe sankcje podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze. Kary można uniknąć gdy nabywca ureguluje należność w systemie podzielonej płatności, a sprzedawca szybko wystawi fakturę korygującą.

Jeśli to zaś nabywca nie dokona płatności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności a powinien, to podobnie jak sprzedawca może być nałożone na niego dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku wykazanego na fakturze, której będzie dotyczyć płatność.

Dodatkowo gdy kwota należności (dotycząca pozycji z załącznika nr 15 ustawy o VAT) zostanie opłacona z pominięciem split payment, to nabywca nie będzie mógł jej zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jakie zmiany od 1 listopada 2019 r.?

Od 1 listopada możliwe będzie też przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT dodatkowo na zapłatę zobowiązania z tytułu:

  • podatku dochodowego od osób prawnych, 
  • podatku dochodowego od osób fizycznych, 
  • podatku akcyzowego, 
  • należności celnych,
  • składek ZUS.
Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.

Przeczytaj również

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Jak założyć firmę w 2024 – Krok po kroku

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce