Polski Ład. Planowane zmiany

Polski Ład to program rządowy, który zakłada m.in. wsparcie dla obywateli, przedsiębiorców, ulgi podatkowe, jak i korzystny wpływ na wynagrodzenia i emerytury.

Jakie konkretnie zmiany kryją się jednak pod tym terminem?

  1. Wyższa kwota wolna od podatku

Aktualnie kwota wolna od podatku maleje wraz ze wzrostem dochodu, wynosi od 0 zł do 1360 zł.

Projektowane zmiany zakładają zmianę kwoty wolnej dla podatników z pierwszego progu podatkowego do 5100 zł.

Oznacza to, że podatnicy, którzy osiągną dochód nieprzewyższający 30000 zł nie zapłacą podatku dochodowego (30.000*17%=5100).

  1. Wyższy próg skali podatkowej

Obecna stawka podatku 17% jest stosowana do dochodu nieprzekraczającego 85.528 zł.

W myśl nowych przepisów pierwszy próg podatkowy ma wzrosnąć do kwoty 120.000 zł.

  1. Ulga dla klasy średniej

Z nowej ulgi skorzystają pracownicy, zatrudnieniu w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, którzy osiągają przychody od 68.412 zł do 133.692 zł.

Ulga ma być odliczeniem od dochodu pewnej kwoty uzależnionej od wysokości przychodu.

W kwocie ulgi nie będą uwzględniane przychody, dla których stosuje się 50% koszty uzyskania przychodu.

  1. Najem prywatny tylko na ryczałcie

Nowe przepisy przewidują, że przychody uzyskiwane w ramach tzw. najmu prywatnego będą mogły zostać rozliczone wyłącznie w ramach ryczałtu ewidencjowanego.

Stawka ryczałtu dla najmu nie ulegnie zmianie, nadal przychody do 100.000 zł będą opodatkowane stawką 8,5%, a nadwyżka ponad tę kwotę wyniesie 12,5%.

  1. PIT od sprzedaży auta po wykupie z leasingu

Aktualnie przedsiębiorcy, którzy w ramach działalność gospodarczej wykorzystywali auto w ramach leasingu operacyjnego mają prawo do wykupu tego auta do majątku prywatnego.

Skutkuje to możliwością sprzedaży auta jako składnik majątku prywatnego, czyli po upływanie 6 miesięcy od zakupu sprzedający nie zapłaci podatku dochodowego.

Nowy ład zakłada zmianę tej korzystnej dla przedsiębiorców zasady. Pojawi się przepis, zgodnie z którym zbycie rzeczy ruchomych wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie leasingu operacyjnego będzie skutkowało powstaniem przychodu z działalności gospodarczej.

Przychód powstanie również w przypadku wycofania tych rzeczy z działalności, jeśli między dniem wycofania a sprzedażą nie upływanie 6 lat.

Oznacza to, że sprzedaż auta wykupionego z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego przez 6 lat od wykupu.

  1. Limit płatności gotówkowych

Art. 19 Prawa przedsiębiorców zakłada, że każda transakcja, której stronami są przedsiębiorcy i jej wartość przekracza 15.000 zł musi być zrealizowana za pośrednictwem rachunku płatniczego.

W ramach nowych przepisów limit ten ma wzrosnąć do 20.000 zł.

  1. Składka zdrowotna

Polski ład proponuje przedsiębiorcom wysokość składki zdrowotnej uzależnianej od wysokości dochodu i formy opodatkowania.

Dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym kwota składki zdrowotne ma wynosić 4,9% od dochodu, dla przedsiębiorców na skali podatkowej ma pozostać bez zmian na poziomie 9%.

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem otrzymają trzy stawki składki zdrowotnej, zależnej od przychodów (w 2022 roku dla przychodów: do 60.000 składka wyniesie 305,56 zł; do 300.000 zł składka wyniesie 509,27 zł, pow. 300.000 składka wyniesie 916,68 zł).

Projekt zakłada brak możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…