Planowane zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca 2022

Polski Ład wzbudza wiele kontrowersji. Wielu przedsiębiorców uważa, że prowadzenie działalności po zmianach jest po prostu nieopłacalne i oczekuje, że rząd wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

Nie trzeba było długo czekać, bo 24 marca zostały przedstawione nowe rozwiązania systemu podatkowego, które mogą wejść w życie już od 1 lipca.

Oto zapowiedź kilku najważniejszych zmian:

 

1.Dochód do wysokości 120 tys. zł opodatkowany będzie stawką 12%

Pierwszą z zapowiedzi jest 12% stawka podatku na skali podatkowej.

Będzie ona dotyczyła m.in. pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie oraz osób pobierających emeryturę.

Skorzystają z tego rozwiązania również przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.

Z uwagi na to, że zmiana najprawdopodobniej wejdzie w życie dopiero od 1 lipca, możemy się spodziewać, że stawka opodatkowania za cały 2022 rok wynosić będzie nie zapowiedziane 12%, lecz przyjmie wartość pośrednią pomiędzy 17% a 12%, czyli 14,5%.

 

2.Koniec z ulgą dla klasy średniej

 

3.Składka zdrowotna w koszty ale nie dla wszystkich

Zgodnie z zapowiedziami składkę zdrowotną będzie można rozliczyć w kosztach ale tylko na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Została pominięta kwestia osób rozliczających się na zasadach ogólnych.

Na podatku liniowym osoby które osiągną dochód miesięczny do kwoty 14 795 zł będą mogły obniżyć dochód o zapłaconą składkę zdrowotną ale tylko do limitu 8 700 zł. Korzyść z tej zmiany to ok  1653 zł rocznie.

W przypadku ryczałtu będzie można obniżyć przychód o połowę zapłaconych składek zdrowotnych.

Oznacza to, że przy najwyżej wysokości składki zdrowotnej na ryczałcie (1 007,81 zł), będzie można obniżyć przychód do opodatkowania o 503,91 zł miesięcznie. Korzyść podatkowa z takiej zmiany to od 60 zł do 1 028 zł rocznie.

Przy karcie podatkowej przedsiębiorca będzie miał prawo obniżyć podatek do zapłaty o 19% z zapłaconych składek zdrowotnych. Korzyść podatkowa wprowadzonej zmiany to 616,03 zł

 

 4.Osoby samotnie wychowujące dzieci

Podatnicy samotnie wychowujący dzieci będą mogli, tak jak w poprzednim roku, skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku i przejść na drugi podatkowy dopiero przy 240 tys. zł. Maksymalna korzyść podatkowa to 3 600 zł.

 

5.PIT-2 dla maksymalnie 3 pracodawców

Osoby, posiadające kilka umów o pracę, bądź zlecenie będą miały prawo do rozliczenia kwoty wolnej u więcej niż jednego pracodawcy czyli przykładowo 300 zł przy jednej umowie, 2 razy 150 zł przy dwóch umowach i 3 razy po 100 zł przy trzech umowach.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Jolanta Gajosz

Jolanta Gajosz

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie zawodowe w prowadzeniu rachunkowości średnich i małych przedsiębiorstw o zróżnicowanych profilach działalności. Niektórzy Klienci twierdzą, że beze mnie nie udałoby im się odnieść sukcesu.

Przeczytaj również

Polski Ład. Zmiany w PIT od 1 lipca 2022

Polski Ład ciągle podlega modyfikacjom. Jakie zmiany w PIT czekają nas od 1 lipca 2022 roku?

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę

Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce? Legalność pobytu, PESEL, forma prowadzenia działalności, rejestracja CEIDG. Sprawdź