Jesteś pracodawcą? Dowiedz się, jak chronić pracowników podczas upałów.

Nadchodzi fala upałów. Aby zapewnić odpowiedni komfort pracy dla swoich pracowników, jako przedsiębiorca i pracodawca powinieneś dostosować się do przepisów Kodeksu Pracy.

Ważne, aby nie narażać pracowników na szkody powstałe w wyniku długoterminowych wysokich temperatur.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, który obejmuje również łagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.

W trakcie trwających upałów ludzki organizm wydala większą ilość wody z organizmu. Dlatego należy regularnie ją uzupełniać, aby złagodzić negatywne skutki wysokich temperatur i zapobiec spadkowi wydajności w wykonywaniu służbowych obowiązków.

Ile stopni to już upał?

Od jakiej temperatury można mówić już o upale i obowiązku dostarczenia zimnej wody dla pracowników? Wszystko zależy od tego, czy praca odbywa się w przestrzeni otwartej lub zamkniętej.

Na otwartej przestrzeni ustawodawca nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia zimnych napojów, kiedy temperatura przekroczy 25 stopni C, natomiast w pomieszczeniach (np. w biurze), kiedy temperatura przekracza 28 stopni C.

Dodatkowe obostrzenia dotyczą pracodawców zatrudniających pracowników młodocianych, zgodnie z którymi zabrania się pracy osób młodocianych w temperaturze powyżej 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza przewyższa 65%.

Ponadto, pracodawca, który zatrudnia pracowników przy pracach brudzących na otwartej przestrzeni ma obowiązek zapewnić wodę do celów higienicznych.

Ekwiwalent zamiast wody w czasie upałów?

Warto także wspomnieć, że pracodawca nie ma możliwości wywiązania się z obowiązku dostarczania wody w inny sposób, np. wypłacając ekwiwalent pieniężny.

Masz pytania?
Jeśli ten krótki artykuł rozgrzał Twoją ciekawość nie tylko w aspekcie upałów, wpadnij do nas na kawę. Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Ulga mieszkaniowa w PIT. Spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości

Ulga mieszkaniowa w PIT – spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości Do 31 grudnia 2021r. przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, zarówno w praktyce organów podatkowych jak i w…

Zmiana formy prowadzenia działalności z JDG na SKA

Chcesz przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę komandytowo-akcyjną? Przeczytaj, jakie to koszty i przemyśl, czy warto.

Nowy ład. Zmiany w amortyzacji środków trwałych

Nowe przepisy od 2023 dla nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2022. Sprawdź, co się zmienia.