Prowadzenie księgowości w sklepach internetowych wymaga odpowiedniej znajomości obowiązujących przepisów prawnych oraz doświadczenia. Wszystko po to, aby wszystko było zgodne z literą prawa. To bardzo ważne, jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji i potrzeby tłumaczenia się. Jako NOVO doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. W tym artykule nasi eksperci zebrali dla Ciebie kluczowe informacje o księgowości w e-commerce, które powinny być znane każdemu właścicielowi sklepu internetowego.
Dostosowanie formy rozliczeń do skali i specyfiki biznesu
Branża e-commerce od lat dynamicznie się rozwija. Na rynku istnieją zarówno podmioty o ugruntowanej pozycji, jak i te dopiero raczkujące. Oczywiście wybór jednej formy opodatkowania dla każdego z nich jest niewskazany. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie formy rozliczeń do skali i specyfiki sklepu internetowego. Wymaga to znajomości obowiązujących przepisów i charakterystyki dostępnych form opodatkowania. W przypadku niewielkich biznesów dobrym wyborem będzie uproszczona księgowość (tzw. KPiR). Tu do wyboru masz m.in.: opodatkowanie na zasadach ogólnych (12% lub 32%), podatek liniowy (19%) oraz ryczałt.
Jeżeli jednak Twój biznes prężnie się rozwija i przekraczasz 2 miliony euro przychodu, to niezbędne będzie prowadzenie pełnej księgowości. To zdecydowanie bardziej skomplikowane. Wymaga od Ciebie m.in. dokładnego ewidencjonowania wszystkich operacji finansowych w obrębie przedsiębiorstwa, a także generowania raportów. O ile z uproszczoną księgowością wielu przedsiębiorców radzi sobie we własnym zakresie, o tyle przy pełnej księgowości zdecydowanie lepiej postawić na współpracę z zaufanym biurem rachunkowym. Niezależnie od wybranej metody rozliczeń, zawsze należy zachować dbałość o najdrobniejsze szczegóły i zadbać o to, aby podawane dane miały pokrycie w dokumentach.
Zarządzanie różnymi formami płatności
Standardem w sklepach internetowych jest to, że klienci mogą skorzystać z różnych form płatności, wybierając tą najwygodniejszą dla siebie. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klienta wiąże się z określonymi konsekwencjami. Jest to związane z tym, że każda z form płatności wymaga właściwego księgowania i rozliczenia. Obejmuje to m.in.: płatności kartą kredytową, przelewy bankowe, PayPal i inne bramki płatnicze itd. Nie lada wyzwaniem jest odpowiednie księgowanie każdej wpłaty, dlatego w tym obszarze warto postawić na doświadczonego i renomowanego księgowego. Prowadzenie tego we własnym zakresie może przysparzać wielu trudności i stosunkowo łatwo o popełnienie błędu.
Sprzedajesz za granicę? Dowiedz się, czym jest VAT OSS?
Prowadzisz sklep internetowy oferujący produkty klientom zagranicznym? Koniecznie dowiedz się, czym jest VAT OSS (One Stop Shop). To specjalna procedura rozliczania podatku VAT, która weszła w ramach zastępstwa dla dotychczasowej VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Zwana jest tzw. VAT-em e-commerce. Wprowadzono ją po to, aby uprościć rozliczanie podatku VAT przy transakcjach międzynarodowych. Dzięki temu właściciel sklepu online nie ma obowiązku rejestracji do VAT w każdym kraju, gdzie znajdują się jego nabywcy (nawet po przekroczeniu limitu sprzedaży zagranicznej). Wystarczające jest zarejestrowanie w VAT OSS. Eksperci naszego biura rachunkowego doskonale znają tę procedurę i na co dzień z niej korzystają.
Zarządzanie stanem magazynowym i zapasami
Co jeszcze jest ważne w kontekście prawidłowego prowadzenia rozliczeń w biznesach e-commerce? Oczywiście umiejętne i zgodne ze stanem faktycznym zarządzanie magazynem i zapasami. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy sprzedają towary fizyczne. W przypadku dystrybucji dóbr online, w tym m.in. kursów i e-booków jest to nieco łatwiejsze. Kontrola stanów magazynowych, zamówień i dostaw do magazynu jest ważna i należy księgować ją bardzo precyzyjnie. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w których na magazynie brakuje towarów lub jest ich nadmiar.
Bądź na bieżąco ze zmianami w polskim prawie
Polskie prawo ma to do siebie, że zmienia się ze sporą regularnością. Dotyczy to też prawa podatkowego. Wymaga to od przedsiębiorcy bycia na bieżąco z wprowadzanymi zmianami i nowelizacjami. Tylko w ten sposób można zachować czujność i rozliczać się zgodnie z przepisami. Z doświadczenia wiemy jednak, że przedsiębiorcy mają ograniczony czas i trudno wymagać od nich, aby byli na bieżąco z prawem podatkowym. Tu z pomocą przychodzimy my. Naszym obowiązkiem jest znajomość przepisów, a następnie prowadzenia rozliczeń biznesów e-commerce w oparciu o nie.
Poprowadzimy dla Ciebie księgowość e-commerce
Zgodzisz się, że właściciele biznesów e-commerce na co dzień borykają się z wieloma wyzwaniami? Doskonale to rozumiemy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ofertę kompleksowego wsparcie w obszarze prowadzenia księgowości w sklepach internetowych. Dokładamy wszelkich starań, aby rozliczenia były prowadzone rzetelnie. Pod uwagę bierzemy obowiązujące przepisy prawne oraz urzędowe terminy. Odciążymy Cię w tym obszarze prowadzenia biznesu, dzięki czemu więcej czasu poświęcisz na działalność operacyjną i rozwój sklepu online. Zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy Ci szczegółową ofertę współpracy.
Ewelina Policha
Od ponad dziesięciu lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.