Polski Ład. Kwota wolna od podatku i progi skali podatkowej

Jedną ze zmian, która została wprowadzona przez tzw. Polski Ład jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Dla podatników opodatkowanych skalą podatkową w pierwszym progu podatkowym dochód wolny od podatku wyniesie 30.000 zł, przez zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5.100,00 zł (30.000*17%).

Dla podatników, których dochody nie przekroczą kwoty 30.000 w roku podatkowym będzie oznaczało to, że nie zapłacą podatku w ogóle.

Kwota wolna będzie stosowana już przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego w wysokości 1/12 miesięcznie, czyli 425,00 zł (5.100 zł/12).

Od podatników osiągających dochody z tytułu umów cywilnoprawnych, którzy złożą stosowne oświadczenie zleceniodawca nie będzie pobierał zaliczki na podatek.

Prawo do niepobierania zaliczki na podatek będzie przysługiwało podatnikom-zleceniobiorcom, którzy w ciągu roku nie osiągną dochodu przekraczającego 30.000 zł i nie osiągną dochodów innych niż uzyskane u danego zleceniodawcy.

Jaki będzie efekt zmian?

Efektem wprowadzenia ww. zmian ma być niepłacenie podatku przez osoby, których miesięczne wynagrodzenie nie przekroczy kwoty 2.500,00 zł.

Od 2022 r. został podwyższony pierwszy próg podatkowy, który wyniesie 120.000,00 zł.

Skutkiem tego będzie opodatkowanie większej kwoty stawką 17% podatku. Do końca 2021 r. kwota pierwszego progu podatkowego wynosi 85.528,00 zł.

Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego podatnicy zapłacą podatek w wysokości 32%.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – Czy warto?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim…

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…