Jesteś mikroprzedsiębiorcą i zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku skorzystanie z księgowości online ma sens? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. W tym artykule nasi eksperci przedstawią kilka kluczowych korzyści outsourcingu usług księgowych w Twoim mikroprzedsiębiorstwie niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudniasz kilka osób. Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie jest outsourcing księgowości?

Outsourcing usług księgowych to usługa polegająca na tym, że Twoje rozliczenia prowadzi specjalista zewnętrzny. Najczęściej jest to biuro rachunkowe, które świadczy swoje usługi dla innych firm. Wraz z rozwojem technologii na znaczeniu zyskała księgowość online, która w stu procentach prowadzona jest w modelu zdalnym. Oznacza to, że jako przedsiębiorca nie musisz odwiedzać stacjonarnego biura, a całą korespondencję prowadzi się za pomocą dedykowanych komunikatorów i programów księgowych. To wygodne rozwiązanie zarówno dla księgowych, jak i właścicieli firm, które obsługują.

Zakres usług świadczonych na rzecz mikroprzedsiębiorcy w ramach księgowości online może być różny i zależy od jego realnych potrzeb. Standardowo zalicza się do nich: prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczanie podatku wg różnych form opodatkowania, rozliczanie ulg podatkowych czy też przygotowywanie dokumentacji. W naszym biurze rachunkowym najpierw poznajemy dokładnie potrzeby przedsiębiorcy i specyfikę jego działalności i dopiero na tej podstawie definiujemy zakres usług szytych na miarę.

Jakie korzyści mikroprzedsiębiorcom daje księgowość online?

Wiesz już, czym jest księgowość online. Teraz zastanówmy się nad tym, jakie korzyści daje ona mikroprzedsiębiorcom. Zgodnie z przyjętą definicją do tej kategorii firm zaliczają się zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i podmioty z zatrudnieniem do 10 osób. To ponad 90% wszystkich firm w naszym kraju. Jako właściciel takiego podmiotu możesz prowadzić księgowość we własnym zakresie lub zdecydować się na skorzystanie z usług biura rachunkowego takiego jak nasze. Co przemawia za tą drugą opcją?

Outsourcing księgowy

Oszczędność czasu

Prowadzenie firmy w polskich realiach nie jest łatwe. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Często wiąże się to z niemal permanentnym brakiem czasu i życiem w pośpiechu. Tu z pomocą przychodzi outsourcing księgowości. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, możesz zaoszczędzić cenny czas. Wszystko dlatego, że nie musisz prowadzić księgowości we własnym zakresie. Ten obszar prowadzenia biznesu przejmie zewnętrzny specjalista o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym i narzędziowym. Zaoszczędzony czas możesz zainwestować w skalowanie firmy, pozyskiwanie klientów, rozwój swoich pasji czy też po prostu w odpoczynek.

Oszczędność pieniędzy

Równolegle to oszczędności czasu występuje oszczędność pieniędzy. Choć decydujesz się na zapłacenie zewnętrznej firmie za prowadzenie księgowości, to jednak ma to swoje ekonomiczne uzasadnienie. Przede wszystkim jako mikroprzedsiębiorca nie musisz tworzyć specjalnego etatu dla księgowego, ani wyposażać jego stanowiska pracy. Jeżeli księgowość prowadzisz we własnym zakresie, to zaoszczędzony na outsourcingu czas możesz poświęcić na realizację kluczowych usług lub pozyskiwanie klientów, dzięki czemu zwiększysz swoje dochody. Ponadto nie musisz kupować licencji do programów księgowych, ponieważ takową posiada biuro rachunkowe. To kolejna z korzyści.

Dostęp do fachowej wiedzy i minimalizacja ryzyka popełnienie błędu

Nie ma osób, które znają się na wszystkim. Co do tego pewnie nie masz wątpliwości. W związku z tym trudno, abyś jako mikroprzedsiębiorca poświęcał dużo czasu na naukę księgowości oraz śledzenie zmian prawnych i nowych możliwości. Korzystając z usług biura rachunkowego, gwarantujesz sobie dostęp do fachowej wiedzy. To zadaniem zewnętrznego księgowego jest być na bieżąco ze zmianami prawnymi. Specjalista z biura rachunkowego posiada wiedzę, doświadczenie i narzędzia, dzięki którym efektywnie prowadzi Twoje rozliczenia, a Ty minimalizujesz ryzyko popełnienia błędu i wystąpienia związanych z tym konsekwencji.

Istnieją biura, które posiadają wąskie specjalizacje, np. księgowość e-commerce. Będą one dobrym wyborem dla podmiotów, które działają na danym rynku i wyróżnia się on spośród innych branż w kontekście prowadzenia spraw księgowych. Jako NOVO współpracujemy z firmami z wielu branż i sektorów, w tym także ze sklepami internetowymi.

Powyżej wskazaliśmy na to, że skorzystanie z księgowości online w przypadku mikroprzedsiębiorców ma sens. Masz jakiekolwiek wątpliwości lub chcesz poznać naszą ofertę? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Poznamy Twoje potrzeby i przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę współpracy.

Masz pytania?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z NOVOczesną księgową. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od ponad dziesięciu lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

5 zalet korzystania z outsourcingu księgowości dla e-commerce

Prowadzisz biznes e-commerce i zastanawiasz się nad tym, czy prowadzić księgowość we własnym zakresie, czy zdecydować się na outsourcing? Jako biuro rachunkowe NOVO od kilkunastu lat świadczymy usługi księgowe dla sektora sklepów internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest…

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce