Zmiany 2020 r. Przepisy PIT, CIT i VAT

Zmiany 2020 wchodzą z dniem 1 stycznia, jednak część z nich zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Zmiany 2020 r. to m.in. podwyższenie limitu, nowa skala podatkowa, faktura do paragonu, czy też JPK dla dużych przedsiębiorców. Na liście poniżej podajemy najważniejsze zmiany.

CIT/PIT – zmiany od 1 stycznia 2020 r.

  1. Podwyższenie limitu uprawniającego do korzystania ze statusu tzw. małego podatnika, obecnie status małego podatnika ma przedsiębiorca, który w roku poprzednim nie przekroczył kwoty przychodu wraz z podatkiem VAT w wysokości 2.000.000 euro.
  2. Od 2020 roku przedsiębiorca, który uiścił należność z tytułu otrzymanej faktury od czynnego podatnika VAT na konto spoza białej listy, mimo takiego obowiązku, nie może zaliczyć wpłaty do kosztów podatkowych.
  3. Ulga za złe długi – nieuregulowanie płatności w terminie 90 dni od terminu płatności będzie wiązało się u dłużnika z koniecznością wyłączenia nieopłaconej kwoty z kosztów podatkowych, dla wierzyciela będzie wiązało się z możliwością zmniejszenia podstawy opodatkowania o tę kwotę.
  4. Nowa skala podatkowa: 17%, 32%.

VAT – zmiany od 1 stycznia 2020 r.

  1. Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów – możliwość wystawienia paragonu, pod warunkiem zamieszczenia NIP na paragonie.
  2. Sankcja dla sprzedawcy i nabywcy w wysokości 100% podatku wykazanego na fakturze za wystawienie faktury do paragonu, na którym nie umieszczono numeru NIP.
  3. Obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy on-line dla przedsiębiorców:
    1. Świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
    2. Sprzedających benzynę, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
  4. Nowe zasady dokumentowania WDT. Warunkiem zastosowania stawki 0% będzie przekazanie dostawcy numeru identyfikacyjnego dla transakcji unijnych przez nabywcę oraz złożenie prawidłowej informacji podsumowującej. Zostanie także wprowadzona zasada domniemania, ze towar będący przedmiotem WDT zostały wywiezione do innego państwa UE. Sposób dokumentowania zostanie uzależniony od tego kto organizuje transport.

Pozostałe zmiany od 1 kwietnia 2020 r.

  1. Zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT oparta na kodach CN (towary) i klasyfikacji PKWiU 2015 (usługi).
  2. W pełni zacznie obowiązywać ochrona wynikająca z WIS.
  3. Duzi podatnicy zostaną zobowiązani do składania deklaracji VAT i ewidencji VAT w formie pliku JPK, od 1 lipca obowiązek będzie dotyczył wszystkich podatników.
  4. Nowe zasady korygowania ewidencji VAT, sankcje 500 zł za każdy nieskorygowany błąd.
  5. Zmiany w uproszczonej procedurze rozliczania VAT od importu towarów. Brak obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających rozliczenie kwot podatku w deklaracji. Od 1 lipca 2020 r. podatnicy dokonujący zgłoszeń za pośrednictwem przedstawiciela pośredniego lub bezpośredniego zyskają możliwość rozliczenia VAT należnego od importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT.
Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Jak założyć firmę w 2024 – Krok po kroku

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce