PIT za 2019 rok

Do kiedy rozliczyć PIT za 2019 rok? I po jakim czasie otrzymam zwrot podatku?

PIT za 2019 rok to najgorętszy temat najbliższego miesiąca. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo się rozliczyć i szybko dostać zwrot podatku.

PIT za 2019 r.: 13 faktów, które pomogą Ci się rozliczyć

FAKT 1

PIT w 2020 roku rozliczamy za przychody uzyskane w 2019 roku.

FAKT 2

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 28 lutego 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019.

FAKT 3

Od 2019 roku nie trzeba wypełniać rocznego zeznania podatkowego, ponieważ zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa (w przypadku osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38).

FAKT 4

Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, najłatwiej rozliczyć PIT w 2020 roku przez program do wypełniania rocznego zeznania podatkowego albo skorzystać z usług księgowej.

FAKT 5

Można także wypełnić PIT 2020 za 2019 rok ręcznie i dostarczyć go do urzędu skarbowego osobiście. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby uniknąć długich kolejek i niepotrzebnego stresu. Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na zwrot podatku – nawet do 3 miesięcy.

FAKT 6

Wszystkie zeznania PIT za 2019 rok należy składać od 15 lutego 2020 r. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone od 15 lutego.

FAKT 7

PIT-28 za 2019 rok możemy wyjątkowo w tym roku złożyć najpóźniej do 2 marca 2020 roku. Wszystkie pozostałe zeznania PIT można składać tak jak dotychczas do 30 kwietnia 2020 r.

FAKT 8

Deklaracje przekazywane elektronicznie (e-deklaracje) – zobowiązują organy skarbowe do zwrotu podatku PIT w okresie do 45 dni od daty złożenia deklaracji PIT, ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r.

FAKT 9

Posiadanie karty dużej rodziny skraca czas oczekiwania na zwrot do 30 dni.

FAKT 10

W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT – termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące; nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej.

FAKT 11

Organy podatkowe mogą zwrócić podatek wcześniej. Jeżeli natomiast przedłużą termin – podatnik ma prawo do domagania się odsetek za zwłokę.

FAKT 12

Jeżeli zeznanie roczne nie zostanie złożone w terminie ustawowym, lub jeśli podatek wynikający z rozliczenia rocznego nie będzie opłacony, urząd nałoży karę grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności (w najgorszym przypadku obu tym karom łącznie). Odpowiednio niższa kara spotka podatnika, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości (grzywny do 720 stawek dziennych) lub jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili niezłożenia deklaracji (kara grzywny, z reguły do kilkuset złotych).

FAKT 13

Aby uniknąć kary należy zawiadomić organ powołany do ścigania – na piśmie lub ustnie do protokołu o tym, że deklaracja nie została złożona, ujawniając istotne okoliczności tego czynu. Jednocześnie należy w wyznaczonym terminie zapłacić podatek wraz z odsetkami. Można też złożyć zeznanie po terminie licząc się z konsekwencjami wszczęcia postępowania podatkowego i poniesieniem kary (z reguły kary grzywny).

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Jolanta Gajosz

Jolanta Gajosz

Właścicielka, spec. ds. pełnej księgowości

Na przestrzeni lat zdobyłam doświadczenie zawodowe w prowadzeniu rachunkowości średnich i małych przedsiębiorstw o zróżnicowanych profilach działalności. Niektórzy Klienci twierdzą, że beze mnie nie udałoby im się odnieść sukcesu.

Przeczytaj również

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Na różnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa przychodzi moment, w którym warto rozważyć outsourcing usług księgowych. To ciekawa alternatywa dla utrzymywania działu księgowego w ramach organizacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z zewnętrznym partnerem, warto jednak rozważyć kilka kluczowych aspektów. W tym…

Zalety i korzyści outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce

Jak założyć firmę w 2024 – Krok po kroku

Dowiedz się, na czym polega zdalna księgowość w praktyce