Biała lista podatników

Biała lista podatników funkcjonuje od 1 września 2019 r. i od samego początku budzi wiele pytań i kontrowersji.

Biała lista ma za zadanie pomóc w prawidłowym spełnianiu obowiązków podatkowych. Niestety uruchomiony system od początku zawierał wiele błędów, w tym m.in. nieprawidłowe dane przedsiębiorców. Na szczęście Ministerstwo Finansów ciągle udoskonala narzędzie. Odniosło się również do wielu niejasności wynikających z korzystania z białej listy.

Biała lista. Tłumaczymy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Przypomnijmy: od 1 września funkcjonuje tzw. biała lista, na której umieszczone są dane podmiotów gospodarczych. Są to m.in. rachunki bankowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Od początku 2020 r. każdy przedsiębiorca będzie musiał korzystać z nowego narzędzia w celu wykonania obowiązków podatków w sposób prawidłowy. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów ustawodawca przewidział dotkliwe konsekwencje, dlatego każdy jest zainteresowany, aby prawidłowo stosować nowe prawo.

Niestety, po uruchomieniu systemu okazało się, że ma on wiele błędów.  Wystarczy wspomnieć, że m.in. dane podmiotów gospodarczych są w nieprawidłowy sposób zamieszczane na platformie. Innym problemem było chociażby umieszczanie aktualizacji z dużym opóźnieniem.

Wobec wielu niejasności Ministerstwo Finansów odniosło się zapytań podatników i wydało objaśniania w zakresie białej listy. Poniżej tłumaczymy ostatnie wyjaśnienia Ministerstwa w bardziej przystępny dla przedsiębiorców sposób.

Zapłata szybkim przelewem (np. PayU)/ płatność kartą

Ministerstwo wskazało, że płatności kartą i szybkie przelewy nie spełniają definicji płatności dokonanej przelewem, toteż te płatności nie obejmują przepisy o białej liście.

Szybkie płatności i płatności kartą to zlecenie dokonania transakcji płatniczej, a nie przelew, dlatego taki sposób zapłaty nie będzie wywoływało negatywnych konsekwencji przewidzianych do niestosowania się do nowych przepisów.

Biała lista i problemy techniczne

W przypadku niedostępności białej listy z powodów technicznych przedsiębiorca powinien w celach dowodowych zapisać komunikat o niedostępności, a dodatkowo w celu uniknięcia konsekwencji za dokonanie przelewu na konto spoza białej listy powinien zawiadomić urząd skarbowy w ciągu 3 dni od zdarzenia o zaistniałej sytuacji.

Brak widocznego rachunku bankowego

Okazuje się, że może wystąpić sytuacja, że na białej liście będzie komunikat o zgłoszonym rachunku bankowym, jednak numer nie zostanie wyświetlony.

Oznacza to, że jest to rachunek wirtualny, który nie podlega umieszczeniu na białej liście. Ministerstwo Finansów radzi, aby w takiej sytuacji odnaleźć na białej liście rachunek rozliczeniowy, dzięki czemu możliwe będzie przypisanie rachunku do konkretnego podmiotu.

Potwierdzenie weryfikacji

Ministerstwo Finansów radzi, aby za każdym razem pobierać potwierdzenie weryfikacji białej listy. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to uniknąć nieprzyjemności w sytuacji, gdy po pewnym czasie rachunek, na który podatnik zapłacił zniknie z białej listy i nie będzie możliwości przedłożenia potwierdzenia o dokonaniu weryfikacji.

Brak kontrahenta na białej liście

W sytuacji, gdy naszego kontrahenta nie znajdziemy na białej liście istnieje możliwość wystąpienia do urzędu skarbowego o potwierdzenie czy kontrahent jest wpisany jako podatnik czynny czy zwolniony z VAT.

Nieprawidłowości we wpisie

Od początku funkcjonowania nowego systemu dużym problemem były nieprawidłowe bądź niekompletne dane podmiotów gospodarczych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że do 2020 roku białą lista jest w fazie wdrożeniowej, dlatego takie problemy mogą się pojawiać. Z tego powodu nie będzie negatywnych konsekwencji za niestosowanie się do nowych przepisów w 2019 roku.

Nieprawidłowości można skorygować np. poprzez aktualizację wpisu CEIDG.

Płatność dla kontrahenta zagranicznego

Płatność zagraniczne nie są objęte zakresem funkcjonowania białej listy. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe, rachunki zagraniczne nie są rachunkami rozliczeniowymi, a tylko takie znajdują się na białej liście.

Zasady funkcjonowania białej listy dotyczą kontrahentów zagranicznych, jeśli są zarejestrowania w Polsce do VAT.

Masz pytania?
Napisz, zadzwoń, umów się na spotkanie i odwiedź NOVOczesną księgową w Lublinie. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania w zakresie rachunkowości.
Księgowa Lublin Ewelina Policha

Ewelina Policha

Prezes zarządu, spec. ds. pełnej księgowości

Od 10 lat rozliczam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Uważam, że mam szczęście, że wykonuję zawód, który kocham.

Przeczytaj również

Nowy Ład. Składa zdrowotna przedsiębiorcy

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w Nowym Ładzie ulegnie wielu zmianom od 2022 r. Wejdą nowe zasady opłacania i brak odliczenia od podatku. Co jeszcze?

Nowy Ład. Karta podatkowa od 2022 r.

Karta podatkowa od 2022 r. w Nowym Ładzie do likwidacji. Sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł kontynuować opodatkowanie.

Nowy Ład. Najem prywatny

Od nowego roku jedyną formą rozliczenia podatku od najmu prywatnego ma być ryczałt.